"En bil som matchar min personlighet"
En mycket personlig bil; Toyota C-HR Hybrid, i cerise och glitter! ”Jag ville ha en bil som kunde matcha min personlighet”, säger Nadja Niemelä.
Nadja Niemelä är nöjd över sin nya bil, den första Toyota hon ägt efter många års bilfärder i ett annat fabrikat. Nu har hon just fått tillbaka den efter en foliering som förvandlat den till att bli riktigt personlig, cerise och glittrig.Bilen, Toyota C-HR Hybrid med en motor på 1,8 liter, är en hybridbil i djärv design, utrustad med fjärde generationens hybridteknik. Den går alltså på både el och bensin. När Nadja kör i stadstrafik och håller låg fart, kör hon på el. Vid högre hastigheter ute på vägarna, använder den både el och bensin för att få bästa möjliga acceleration och effekt.
- Jag provkörde bilen lite snabbt och jag testade även en Toyota Corolla. Men denna kändes bäst och mest personlig, det märkte jag direkt.
Dagen efter besöket vid
Toyota i Växjö, skulle Nadja åka med sina barn till Göteborg. Men hon skulle väl inte kunna få låna en Toyota till Göteborg…? Jodå, säljare Jesper Petersson tyckte att Nadja kunde få passa på att testa bilen under en sådan långtur.
- Jättesnällt. Det var givmilt av dem att låna ut en bil och åka till Göteborg med. Ett jättebra sätt att lära känna bilen under en långfärd. Och den gick tyst även när jag kom upp i höga hastigheter på 110 kilometers vägar. Det är viktigt för mig att ha en tyst bil; jag har lite problem med tinnitus och får lätt migrän, förklarar Nadja.
Att bilen var rymlig märktes tydligt då Nadjas dotters kille gott och väl kunde konstatera ett bra benutrymme trots att han nästan är två meter lång.
Andra fördelar kunde hon testa i Göteborgs täta stadstrafik. Ligger Toyotan för nära en annan bil eller om den råkar hamna snett i filen, reagerar den med ett varningsljud då den är utrustad med Toyota Safety Sense förarassistans. Samma sak om någon person plötsligt går ut över vägen framför bilen.
Nu kommer Nadja att köra bilen både privat och i jobbet. Hon är en av ägarna till citybutiken Inunder som säljer underkläder.
- Det var tufft för oss under pandemiåret men denna sommar har varit magisk. Nu när kunderna vaccinerat sig, vågar de åter komma. Och även turisterna, vilket verkligen har märkts i sommar, konstaterar Nadja, som nu alltså är nöjd både privat och företagsmässigt.