Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. Den 29 augusti får Ekobacken & Picknick de luxe i Växjö fint besök. Då kommer Stefan Sundström och Sista Jäntan förgylla backen med en konsert.
Stefan Sundström och Sista Jäntan är ute på turné.
Turnén beskrivs som en chans att återta punken från dem som Sundström menar har förstört den - genom att fokusera på gemenskap och kärlek.
Kanske låter det flummigt, men Stefan Sundström är trots allt en rockpoet.
Stefan Sundström har blivit 65 år och har ett 20-tal album och flera singlar och EP-skivor i bagaget som soloartist.
Han har varit aktiv som musiker ända sedan 1974 och ingått i band som KSMB, Pekåkå, Trots, Fuck Off, Läppstars och Apache, som senare blev Weeping Willows.
I sin musik har han skapat en egen mix av rockmusik, visor, pop och svensk progg. Hans texter är uppbygda kring vardagsrealism och kommentarer av det svenska kultur- och samhällsklimatet.
Han är också en av Sveriges mest prisade artister.
Stefan Sundström har fått Stockholms stads Bellmanpris 1991, en Grammis för bästa manliga rockartist 1994, Fred Åkerström-stipendiet 1996, Cornelispriset 1998 och Gröna Lunds Evert Taube-pris 2001 och Fred Åkerström-stipendiet 2025.
Bandet han har med sig till Växjö, Sista Jäntan, är döpt efter en Povel Ramel-visa som bland annat spelats in av Monica Zetterlund.
I Sista Jäntan finns några riktigt rutrinerade musiker och kända namn.
Sista Jäntan i olika konstellationer har spelat ihop med Stefan Sundström i många år.
Nikke Ström är en av dessa rutinerade musiker som är med i Sista Jäntan. Han är 74 år och basist i bandet.
Nikke Ström började spela med Nationalteatern 1976 och turnerade med Tältprojektet 1977 och Rockormen 1978.
Han och Ulf Dageby och Totta Näslund fortsatte sedan med Nationalteaterns Rockorkester.
Under 1980-talet spelade Nikke Ström bland annat med Tottas Bluesband och han var även medlem i Peps Blodsband i några år.
På spelningen kan man förstås höra Stefan Sundström på sång.
I Sista Jäntan finns förutom Nikke Ström på bas, gitarristen Mattias Bärjed från Refused och The Soundtrack of Our Lives och Basse Aronsson på gitarr. Trummis är Martin Emtenäs, och han är känd från TV.
Martin Emtenäs var från 2005 till 2014 programledare för Mitt i naturen i SVT och han var även programledare för SVT:s bevakning av Victoriadagen. Men han är dessutom trumlärare och trummis i bandet P.R.O. - Punk rock orchestra.
På klaviatur finns Birgitta Henriksson. Hon är en frilansande pianist och keyboardist och pianopedagog utbildad vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.
Birgitta Henriksson har spelat på jazzklubbar i Madrid och hon är dessutom aktiv fältartist och har gjort nationella uppdrag för Försvarsmakten.
Spelningen på Ekobacken & Picknick de luxe fredagen den 29 augusti börjar klockan 19.00.
Det utlovas en intim konsert på Picknick de luxe med Stefan Sundström och Sista Jäntan där de kommer spela sina tolkningar av bland annat Ebba Grön och Stefan Sundströms egna låtar.
hans nilsson