VÄXJÖ 2024-5-28 KL. 10:03 Dalbo centrum rivs - men nytt bygge får vänta: ”Tvungna att dra i handbromsen”
Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. P&E Fastigheter river just nu fastigheten på Dalbo centrum där Ica och Coop hade butik - men det lär dröja ett tag innan det byggs något på platsen.
- På grund av marknadsläget är vi tvungna att dra i handbromsen, men tanken är att det ska byggas en liknande fastighet som Ica-huset om ett par år, säger Mattias Höglander, projektledare på P&E Fastigheter.
- En tanke kan vara en tillfällig parkering när vi är klara med rivningen. Men på sikt kommer vi att bygga en fastighet där, klargör Mattias Höglander på P&E Fastigheter. Foto: Hans Nilsson
Det är inte så mycket som återstår av det gamla klassiska Dalbo centrum i Växjö.
Just nu rivs den byggnad inom fastigheten Skatan 13, där Ica och Coop hade sina butiker till för bara något år sedan.
Rivningsarbetet planeras vara klart i slutet av juni.
- Vi har jobbat med att riva den här fastigheten sedan i vintras och tagit hand om asbest och farligt avfall. Sånt här tar tid. Nu ska resten rivas helt, sedan ska marken jämnas av, betongplattan ska knackas sönder och det ska kopplas om vatten- och avlopp till de kvarvarande byggnaderna i Dalbo centrum, förklarar Mattias Höglander på P&E Fastigheter.
Planen är att P&E Fastigheter ska bygga en ny fastighet på platsen enligt samma princip som det nya Ica-huset med lägenheter och med kommersiella verksamheter på markplan. Men det får vänta på grund av marknadsläget.
- Dessutom hade vi statligt investeringsstöd när vi byggde Ica-fastigheten med hyreslägenheter, men det är borttagit av den nya regeringen. Det är väldigt svårt att få ekonomi i en fastighet med hyreslägenheter utan ekonomiskt stöd, säger Mattias Höglander.
Nu är frågan vad som sker med platsen där fastigheten på Dalbo centrum nu rivs.
- En tanke kan vara en tillfällig parkering när vi är klara med rivningen. Vi tittar lite på det nu. På sikt kommer vi att bygga en fastighet där, men det kan ta ett par år innan det blir av, klargör Mattias Höglander.
Det är stora förändringar på Dalbo centrum. Nu är det bara två mindre gamla fastigheter kvar av det som utgjort Dalbo centrum i många år, och de finns inom fastigheten Skatan 12.
Det är byggnaderna där Dalbotvätten är och byggnaden med bankomat och frisör.
- Men de fastigheterna ska också rivas på sikt och det ska byggas nya hus där med lägenheter och verksamheter på markplan. När det blir av vet jag inte nu, säger Mattias Höglander.
- Men de fastigheterna ska också rivas på sikt och det ska byggas nya hus där med lägenheter och verksamheter på markplan. När det blir av vet jag inte nu, säger Mattias Höglander.
Ica-huset har 155 hyresrätter på våning två till sju. Nya Dalbo centrum kan stå helt färdigt om fem till tio år, beräknar Mattias Höglander. Då kommer det finns totalt 400 bostäder i området i olika bostadsformer och med handelsytor.
Tanken är att ytorna för boende och för de som vistas i området skapas med målet att göra miljön mer trygg och säker.
- I samarbete med Växjö kommun är målet att vi ska göra det tryggare i området. När man bygger nytt händer det ofta något bra i ett område. Vi är ju väldigt nöjda med Ica-huset, och att vi fick ut butiken mot Mörners väg, berättar Mattias Höglander.
Mattias Höglander har märkt att Dalbo centrum har en särskild plats i hjärtat för många Växjöbor.
- Det var mycket folk när vi hade visningar av lägenheterna i Ica-huset och då pratade jag med en hel del äldre som kom fram och berättade att de hade vuxit upp i området och att Dalbo centrum betytt mycket för dem, säger Mattias Höglander.
hans nilsson
Mattias Höglander, projektledare på P&E Fastigheter. Foto: Pressbild
P&E Fastigheter river just nu fastigheten på Dalbo centrum där Ica och Coop hade butik. Foto: Hans Nilsson