TINGSRYD 2026-2-28 KL. 10:00

Schyssta villkor i Tingsryds restauranger!

Av Cornelia Nilsson

Ett meddelande till alla fackklubbar nu under tider av årsmöten från LO facken i Tingsryd!

Schyssta villkor i Tingsryds restauranger!
Nicklas Johansson, Niklas Johansson, Marcus Nilsson, Janet Carlsson. Foto: Privat

Precis som många föräldrar i min ålder speglar jag mitt Sverige igenom mina barns ögon. Jag vill att dom ska växa upp tryggt, ha en god skolgång och kunna utbilda sig till vad dom vill. Allt för att senare i vuxen ålder få ett arbete dom trivs med, ett arbete som ger dem frihet och en god lön så dom själva en vacker dag ska våga bilda en egen familj. Denna bild speglas just nu igenom de barnprogrammen jag och mina barn ser ihop. I tv serien Paw Patrol får man följa grabben Ryder och hans sex hundar. Dom bor i samhället Äventyrsbukten med sina vänner, alla med olika yrken. Det finns lokala handlare, byggarbetare, doktorer, poliser, servitörer och kockar. Den bekymmerslösa friheten dom besitter, den goda arbetsmoralen och framför allt den ekonomiska trygghet dessa arbetare har i detta fiktiva samhälle. Det är mitt Sverige och det är så jag vill att mina barn ska se på sina anställningar när dom går in i vuxenlivet.

Men tyvärr speglar inte samhället denna bild. I appen Schysta villkor kan man se vilka restauranger och caféer som har kollektivavtal i Sverige. När man tittar hur det ser ut i Tingsryd kommun så har merparten idag ett kollektivavtal. Dessa arbetsgivare tänker på sina anställda och lever efter mottot att alla arbetsgivare ska spela efter samma spelregler på arbetsmarknaden. Dom ska alltså finna nya lösningar för att höja sin omsättning i företagen utan att det ska bekosta arbetaren. Dom ger en årlig löneökning, betald övertid, OB-tillägg, försäkringar, pension, omställningsförsäkringar och mycket annat som inte finns reglerat i lagar. Dessutom regleras den så kallade minimilönen i kollektivavtalet.

Men det finns en stor arbetsgivare som vägrar ge sina anställda denna trygghet i vår kommun. Dom har flera anställda, omsatte miljonbelopp 2024 med en vinstmarginal på 7,7%. Det är en av de största spelarna inom restaurangbranschen i Tingsryd, med en stor catering verksamhet och samarbeten med stora aktörer och idrottsföreningar i kommunen.

LO facken i Tingsryd består av ledamöter ifrån tre stora klubbar och sektioner inom IF Metall, GS och Kommunal. Vi arbetar för att det ska vara bra villkor på våra arbetsplatser och för att ge våra medlemmar en demokratisk röst både på och utanför jobben. Inom våra avtalsområden har vi väldigt hög avtalstäckning vilket betyder att majoriteten utav våra medlemmar har goda arbetsförhållanden.

Fackklubbar i kommunen har flera gånger vart i kontakt med arbetsgivaren om att teckna ett kollektivavtal, vi har även erbjudit om att hålla våra årsmöten hos dem vilket hade resulterat i över hundratals fler sålda luncher. Detta betyder alltså att restaurangen kan hålla ner sina kostnader och får mer i vinst genom att inte betala ut branschenliga löner och övriga villkor enligt rådande kollektivavtal.

Kollektivavtalet ger ett juridiskt skydd för både den anställde och företaget där kollektivavtalet och försäkringarna som hänger ihop med det skyddar båda parter och framför allt undviker civila processer i domstol. I stället tar parterna på arbetsmarknaden hand om och löser frågorna genom gemensamma överenskommelser, en modell som kallas för den svenska modellen. Denna modell är unik för Sverige och har historiskt gynnat både arbetsgivare och dess anställda.

Så varför tackar denna ägare nej? Det dom gör när dom nekar sina anställda kollektivavtal, det är att dom konkurrerar ohederligt med de restauranger som sköter sig i kommunen på sina anställdas bekostnad. Och det, det är aldrig okej!

Vi befinner oss nu under årsmötestider, därför går en extra vädjan ut till alla stora klubbar med en bra ekonomi. Alla ni som har råd att bjuda era medlemmar på en måltid under mötet. När ni bokar lokaler eller förtäring till era årsmöten. Se till att det finns ett kollektivavtal på plats!

Niklas Johansson LO facken Tingsryd