Av Cornelia Nilsson
SKRUV. Våren 2026 markerar starten för en ny era på idrottsplatsen i Skruv. Efter år av planering börjar rivningen av Skruv IF:s gamla klubblokal, upphandlingar är i full gång och byggstarten närmar sig. Om några månader ska visionen om en modern och flexibel idrottsanläggning ta form, redo att användas.
Solen lyser över den nuvarande idrottsanläggningen i Skruv och på trädäcket till klubblokalen står Leif Rydell, projektledare för satsningen och Anders Björehag, samordnare för det ideella arbetet. De berättar om framtidens visioner som snart kan bli verklighet.
– Nu börjar det bli verklighet av projektet. Ambitionen är att Skruv ska bli ett mer attraktivt samhälle både för de som bor i bygden, men även för besökare och turister. Vi hoppas det också kan bidra till en positiv inflyttning. Bara en sån sak skulle ju kunna göra jättemycket för bygden. Det tjänar ju alla på, säger Leif.
För fyra år sedan stod föreningen inför ett avgörande beslut. Den gamla anläggningen från 40-talet var sliten och valet stod mellan att fortsätta som tidigare eller satsa på något nytt för Skruvs framtid.
– Vi stod och valde mellan två vägskäl. Antingen väljer man utveckling eller avveckling. Och vi valde utveckling. För vad är alternativet? säger Leif.
Anders fortsätter:
– Det går inte att bromsa sig ur en uppförsbacke.
Projektet med en ny idrottsanläggning i Skruv startade 2022 med en förstudie genom stöd från SydostLeader. Sedan dess har det varit otaliga möten, men först nu när bygglovet blev klart den 2 mars och rivningen har kommit igång börjar visionen bli verklighet. Den 13 mars deltog Leif i möten med tre entreprenörer om upphandling. De ska ta fram detaljerade ritningar och kostnadsberäkningar inför byggstart.
Den stora rivningen är planerad till 18 och 19 april. Byggstarten är tänkt till slutet av maj eller början av sommaren och målet är att huset ska vara tätt före vintern 2026. Planen är att hela anläggningen ska kunna invigas tredje helgen i maj 2027.
Förutom omklädningsrum för fotboll, friidrott och gym planeras en aktivitetshall, konferensutrymmen, relaxdel med bastu och tvättstuga för campinggäster i den nya byggnaden.
Lokalerna ska kunna användas av allmänheten, föreningar, företag och besökare, och anläggningen byggs för att vara tillgänglig även för personer med funktionsnedsättning.
– Parasportförbundet är väldigt intresserade av att kunna ha läger och handledd träning här. Skruv ligger ju mitt emellan Lessebo, Tingsryd och Emmaboda. I de tre kommunerna finns ingen motsvarande träningsanläggning för personer med funktionsnedsättning, säger Leif.
– Vi har tänkt brett, fortsätter han.
På verandan till klubblokalen som snart ska bort är det rörigt. Två toalettstolar står mot väggen, ett handfat väntar på att bäras bort och taket över verandan är redan nedplockad. Men jobbet gör inte sig självt. Sedan start har Leif, Anders och andra eldsjälar arbetat ideellt för att projektet ska röra sig framåt.
– Framöver vill vi kunna göra ideella timmar i form av enklare arbetsuppgifter som att måla, städa, hålla i ordning, säger Anders.
Genom ideellt arbete vill lokalborna utveckla Skruv, och det arbete som hittills gjorts visar hur mycket ett starkt engagemang kan åstadkomma för bygden och dess framtid.
Cornelia Nilsson

Leif Rydell har varit på tre möten med entreprenörer där upphandling diskuterades och de ska ge förslag på pris och en mer detaljerad ritning på klubbhuset. Foto: Cornelia Nilsson

Leif Rydell och Anders Björehag har varit drivande i arbetet med den nya idrottsanläggningen i Skruv. Nu när rivningen startar hoppas de att satsningen ska bidra till utveckling och framtidstro i bygden. Foto: Cornelia Nilsson

Byggnaden ska rymma omklädningsrum, aktivitetshall, konferensutrymmen och lokaler som kan användas av både föreningar och allmänhet, och planen är att anläggningen ska stå klar tredje helgen i maj 2027. Foto: Cornelia Nilsson
