Av Cornelia Nilsson
lessebo. I Lessebo kommun samlades politiker från både opposition och majoritet samt tjänstepersoner från Guatemala och Lessebo kommun måndag till onsdag förra veckan. Besöket är en del av ett internationellt utbytesprojekt med fokus på jämställdhet och lokal demokrati, men nu står det klart att satsningen går mot sitt slut när finansieringen dras in.
– Det är jättetråkigt. Vi har påbörjat någonting som vi hade kunnat bygga vidare på, säger Angelica Karlsson (C) som har varit med och representerad Lessebo i projektet sedan start.
Projektet, som just nu finansieras via Sida, syftar till att stärka demokratin och öka jämställdheten genom erfarenhetsutbyte. Lessebo och Guatemala har träffats tidigare, men detta blir den sista vistelsen i Lessebo.
Utbytet har både varit till nytta för Guatemala och Lessebo kommun. På hemmaplan har kommunen tagit med sig hur de i Guatemala agerar mer direkt.
– De har inte samma ekonomi som vi, men de agerar direkt. Vi tenderar att fastna i handlingsplaner och riktlinjer, rutiner, lagar, policys och processer. De bara gör, säger Karlsson.
Ett konkret exempel handlar om arbetet mot otrygghet och våld, särskilt mot flickor och kvinnor i Guatemala. Då bjöds kvinnor in till kommunhuset för att diskutera tryggheten i sina områden.
Med papper och pennor fick kvinnorna rita sina bostadsområden, peka ut otrygga platser och beskriva hur de ville förändra dem.
– Och sedan omsätts det i praktiken, utan en massa kringarbete. Det skapar en verklig delaktighet. Det är människorna som bor där och vill se förändring som också driver utveklingen. Jag tror att det gör resultaten mycket mer hållbara, säger Karlsson.
Lessebo har tagit med sig det arbetssättet hem.
– Vi har till exempel använt det arbetssättet i utvecklingen av baksidan på Kulturhuset. Där har vi haft workshops där både yngre barn, ungdomar från fritidsgården och allmänheten varit delaktiga. Tillsammans har de fått rita och visa hur de vill att platsen ska se ut och nu det på gång, säger hon.
Guatemala city är indelad i fem regioner och 60 procent av befolkningen är mellan 1 och 35 år. För att möta ungdomarnas behov planerar de därför att bygga fritidsgårdar, inspirerat av Lessebo kommun, berättar Keving Aldana, politiker från Guatemala City.
– Vi har många unga människor. De kommer att fatta beslut om allt som händer i Guatemala City. Därför är det väldigt viktigt att ta deras behov i beaktning eftersom vi kommer att jobba med dem i framtiden, säger han.
För delegationen från Guatemala har samarbetet även bidragit till att de vill öka unga flickors inflytande eftersom skillnaderna mellan könen är tydliga.
– Pojkar är mer involverade i beslutsfattande. Vi vet redan att de vill ha en fotboll- och basketplan i parken. Medan unga tjejer inte är lika delaktiga, vilket vi vill att de ska bli, säger Aldana.
Som en följd av samarbetet planerar staden nu konkreta åtgärder. Bland annat ska parkerna utvecklas utifrån unga tjejers önskemål.
– Vi gör fokusgrupper med unga tjejer som får säga vad de vill ha i parkerna och sedan kommer vi bygga det, säger Aldana.
Trots resultaten av utbytet kommer projektet att avslutas. Bakgrunden är en ny inriktning för det svenska biståndet, vilket innebär att finansieringen från Sida tas bort från och med 2027. Bidragen har enbart täckt själva resan för utbytet, medan varje kommun stått för sina egna insatser.
– Det handlar om att kunna mötas och lära av varandra. Utan det hade vi i en liten kommun aldrig haft möjlighet till ett sådant här samarbete, säger Karlsson.
Så här säger Marcus Dackling (M) , opposition i Lessebo kommun, om att biståndspolitiken har prioriterat om.
– Vi har ju ett stort krig i Europa och då förstår jag att man från politiskt håll vill prioritera kriget i Ukraina före annat. Samtidigt är det tråkigt, för projektet är värdefullt, inte minst för Guatemala City, när de får se att politiska motståndare kan samarbeta.
Men Aldana är säker på att samarbetet mellan Guatemala och Lessebo kommer att fortsätta trots indraget bidrag.
– Vi kommer att fortsätta prata med Lessebo. Vi har byggt upp riktigt starka partnerskap och relationer flera i år. Vi kommer att fortsätta arbetet på egen hand, avslutar han.
Cornelia Nilsson
