ALVESTA 2025-3-24 KL. 13:15

SPF-kören sjunger in våren med konsert

Av Josefin Petersson

SPF-kören sjunger in våren med konsert
SPF-kören i Alvesta övar varje tisdag, just nu är de mitt uppe i förberedelserna inför vårkonserten i Kulturkällaren den 27:e mars. Foto: Josefin Petersson

ALVESTA. Torsdagen den 27:e mars bjuder SPF-kören in till vårkonsert klockan 19:00 i Kulturkällaren, då bjuds det på bland annat Nu Grönskar det, Uti vår hage, Midsommarblomster och Tiotusen röda rosor.

SPF-kören i Alvesta har sjungit tillsammans i 25 år, flera har dessutom varit med sedan starten. Sven Rydgård tog över som dirigent hösten 2019 efter Gösta Andersson. Torsdagen den 27:e mars bjuder SPF-kören in till vårkonsert klockan 19:00 i Kulturkällaren.

– Just vårkonserter är något vi brukar ha för att sjunga in våren och det är så roligt varje gång. Det blir något alldeles extra varje år utöver att sjunga i kyrkor och på äldreboenden runt om i kommunen. Vårkonserten utlovar också allsång tillsammans med publiken, berättar Sven Rydgård, dirigent i SPF-kören Alvesta.

Vårkonserten har två teman, vandring och blommor, som det passar bra att sjunga om i vårens sköna tid. Några exempel på sånger är Nu grönskar det, Uti vår hage, Midsommarblomster, Tiotusen röda rosor, Vandraren och Jag har vandrat mina stigar.

I dagsläget är de ungefär 20 stycken i kören, Sven Rydgård spelar piano och tre instrumentalister spelar klarinett, flöjt och saxofon, detta skapar mer ös än bara pianospel. Solist under vårkonserten är Kristoffer Tryggmo.

På frågan om vad kören betyder för deltagarnas gemenskap i vardagen svarade de följande, kören är glädje, det är socialt, livsuppehållande, motion, de längtar till nästa övningstillfälle, att sjunga är det bästa som finns, sång är bomull för själen, det blir en stund att koppla bort allt annat elände i världen, man blir glad av att sjunga, det är en delad glädje både för sångarna och de som lyssnar, samt att Sven Rydgård är mycket ambitiös och lägger ner mycket tid.

– För min egen del är det stimulerande och motiverande att få hålla på med musiken som varit musiklärare i 40 år. Det är väldigt värdefullt att få användning för det man lärt sig genom åren och att få fortsätta hålla på med musiken, avslutar Sven Rydgård.

Josefin Petersson