ALVESTA 2025-4-19 KL. 13:43

De äldre underhölls med bröllopsyra

Av Josefin Petersson

De äldre underhölls med bröllopsyra
Gabriella Dynesius, Siv Martinsson, Ann-Sofie Berntsson, Anneli Söderberg, Camilla Spång, Camilla Mattson, Ellen Svensson, Jennie Frantz, Karin Håkansson och Lotta Svensson. Sittandes är Linda Petersson och Maria Kullberg. Foto: Josefin Petersson

VISLANDA. Förra veckan var bröllopsyran tillbaka på Björkliden efter elva år, eftermiddagen bjöd på uppvisning av bröllopsklänningar, någon frack, dans, sång och hela kalaset avslutades med klassisk bröllopstårta och kaffe.

För elva år sedan, närmare bestämt 2014, anordnades den första bröllopsyran på äldreboendet Björkliden i Vislanda. Förra veckan var det dags igen och de äldre fick se totalt 20 bröllopsklänningar, dessutom fick de lyssna till historier om varje bröllopsklänning.

– Disskusionen om att vi vill anordna en till bröllopsyra har pågått länge och vi har pratat mycket med våra äldre om det, ifall de skulle tycka det vore kul att se igen, vilket de såklart ville. Det var däremot inte förrän i början på mars som vi tog beslutet och fick klartecken att genomföra det. Sedan dess har vi samlat ihop bröllopsklänningar och tillhörande historier från våra äldre som bor här, oss i personalen, samt nära och kära på olika sätt, berättar Maria Kullberg.

Förutom vackra klänningar bjöd eftermiddagen även på mycket sång och dans, såklart blev det också en hel del skratt i mellan åt. Eftermiddagen avslutades med klassisk bröllopstårta och kaffe.

– Vi vill pigga upp tillvaron lite, göra något roligt för våra gamla helt enkelt. Med bröllopsyran vill vi skapa ett avbrott i den övriga vardagen för dem. Aktiviteter är något som vi anordnar i vanliga fall varje vecka för våra äldre, men inte så här stort, utan det här är något alldeles extra för dem, avslutar Camilla Spång.

Josefin Petersson

Gabriella Dynesius bjöd på solosång under bröllopsyran. Foto: Josefin Petersson

När alla klänningar var visade bjöds det på bröllopstårta och kaffe. Foto: Josefin Petersson




Bröllopsyran bjöd inte bara på vackra klänningar utan även allsång med publiken, här är Camilla Mattsson framme i publiken. Foto: Josefin Petersson



Ellen Svensson och Camilla Mattsson sjöng tillsammans under bröllopsyran. Foto: Josefin Petersson