Av Josefin Petersson
ALVESTA. Iman Beciroski (S) är Alvesta kommuns yngsta kandidat inför valet 2026. Trots sin unga ålder känner hon sig redo att ta ansvar och vill ge ungdomar en starkare röst i politiken. Hennes sikte är också tydligt inställt, målet är riksdagen.
– Det är en stor ära att få vara Alvesta kommuns yngsta kandidat. Framförallt är jag tacksam över förtroendet jag fått. Samtidigt är det också ett ansvar som jag ser framemot att ta. Många kanske förväntar sig att jag ska känna en viss oro eller osäkerhet på grund av min ålder. Men sanningen är att jag känner mig redo. En ung röst väger lika tungt som alla andras, med mitt namn på valsedeln hoppas jag kunna inspirera fler unga att engagera sig politiskt. Framtiden tillhör oss och om vi inte tar detta på allvar så riskerar vi att leva i ett samhälle som andra, som på ett eller annat sätt inte ens är en del av det längre, byggt upp åt oss. Samtidigt tycker jag att det är viktigt att fler ungdomar engagerar sig politiskt, så att vi kan ta del av den erfarenhet och kunskap som den äldre generationen besitter så länge vi har möjligheten. Slutligen handlar det också om att ungdomarnas nutida behov behöver prioriteras, berättar Iman Beciroski (S).
Hon har varit politiskt engagerad sedan sommaren 2023.
– Jag har sedan barnsben alltid brytt mig om andra människor, både de som finns nära mig och de som lever långt ifrån mig. När jag upptäckte politiken insåg jag att den inte bara satte ord på min medkänsla, utan också gav mig möjligheten att omsätta den i handling. För mig känns det självklart att engagera mig i något som faktiskt gör skillnad i människors vardag, berättar hon.
Hennes viktigaste prioritering är utbildning.
– Jag är övertygad om att utbildning är grunden för nästan all annan politik. En stark skola påverkar möjligheterna att bekämpa kriminalitet och utanförskap, stärker vår ekonomi och bidrar till en bättre vård. När vi investerar i utbildning investerar vi i hela samhällets framtid, berättar Iman Beciroski (S).
I framtiden är siktet inställt på riksdagen.
– En person som sitter i riksdagen fattar ofta beslut om frågor som rör arbetslöshet, bidrag, kriminalitet, integration och mycket mer. Många av dessa frågor kan kännas väldigt långt borta från deras egna liv. De är varken arbetslösa, lever på bidrag, behöver integreras, är kriminella eller brottsoffer och ändå är det just de som får stort inflytande över dessa frågor. Självklart är de folkvalda, men på något vis blir det ändå inte alltid så som folket vill ha det. Jag menar att politiker ibland väljer att driva en politik som gynnar befolkningen, men också för att den ska gynna dem själva genom att de får röster och därmed makt. Det blir aldrig helt genuint, för till slut gör de ändå som de själva vill när de väl har fått makten. Jag kan helt enkelt tycka att vissa politiker blir maktgalna. För att vara en rättvis politiker anser jag därför att man någonstans behöver ha erfarenhet av det liv som människorna man kämpar för faktiskt lever. Det borde exempelvis nästan vara en kvalifikation att en gång själv har varit nyinflyttad för att driva frågor om integration och samma sak borde kunna gälla andra politiska områden. Jag tror att det skulle kunna vara mycket mer effektivt, just eftersom bristen på empati och förståelse för andra människor kan leda till maktmissbruk. När det kommer till mitt personliga engagemang tror jag definitivt att min erfarenhet av integration kan hjälpa mig i många politiska områden. Att själv etablera sig i ett samhälle hjälper inte en bara att fatta rättvisa beslut om integration utan ger en bredare förståelse för andra människors verklighet. Så svaret är uppenbart. Jag satsar definitivt på riksdagen, avslutar hon.
Josefin Petersson
