Av Josefin Petersson
BLÄDINGE. Tyrolens sommarprogram fortsätter släppa nya akter. Nyligen släpptes Moonica Mac, Johan Airijoki, Alex Hermansson, Maja Francis, och Arvid Nero. Nu står det klart att populära “Olles Onsdagar” återkommer vid fyra tillfällen, men även att fyra liveakter planerats in i samband med Olles Onsdagar, bland annat ett hyllat italienskt bluegrassband och en framtädande rockstjärna från Nashville.
Olle Olofsson byggde upp Tyrolen i Blädinge 1962 och bedrev framgångsrikt festplatsen ihop med sin fru Rut i sexton år. Sedan 2007 har de nya ägarna, föreningen Tyrolens Vänner, arrangerat “Olles Onsdagar” som en hyllning till nöjesarrangören. Då välkomnas veteranfordon, dans, och mängder av trevliga kringaktiviteter i den gamla festplatsen. Festplatsen fylls också av livemusik där lokala akter som Norrhult Big Band och Staglaberget String band kommer gästa. Det gör även långväga artister och band som Matthew Paige och det hyllade italienska bluegrassbandet Truffle Valley Boys.
I år äger Olles onsdagar rum 14:e maj, 18:e juni, 30:e juli, samt 20:e augusti. Det är en viktig mötesplats i bygden för lokala och långväga besökare. En dag då besökare kan njuta av öppet hus i parken med allt från motorträff till att pröva lyckan i Tyrolens trekamp, ta en fika, avnjuta en parkpilsner från lokala Benestad Bryggeri, äta Tyrolens pizza eller varför inte bjuda upp till dans?
– Olles Onsdagar är en tradition vi håller fast vid, det är dessa dagar vi tillägnar Olle Olofsson som grundade Tyrolen. Då är parken full av aktiviteter och besökarna stortrivs verkligen. För att växla upp den härliga känslan ytterligare har vi bokat in riktigt bra livemusik, berättar Tyrolens Vänner.
Det italienska bluegrassbandet Truffle Valley Boys grundades 2014 av Matt Ringressi och Ruben Minuto och har placerat sig i framkanten av Blue Grass-musikscenen i Europa. De framför autentiskt Blue Grass på det mest kompromisslösa sätt, runt en enda mikrofon och med tidstypisk instrumentering. Med tusentals mil tillryggalagda varje år som huvudrollen för stora festivaler och evenemang, har bandet vunnit enhälligt godkännande över hela Europa för sina liveframträdanden, och deras skivor har fått världsomspännande spridning och hyllade recensioner i såväl Bluegrass Unlimited som Bluegrass Today. I sommar gör de sin debut på Tyrolen, där Truffle Valley Boys kommer ta gästerna tillbaka till en svunnen tid.
Från den pulserande underjordiska musikscenen i East Nashville, är Matthew Paige idag en känd musiker, låtskrivare och fängslande soloartist. Som karismatisk frontman för det uppskattade rockbandet DeeOhGee, har Matthew satt ett outplånligt spår med sin exceptionella ustrålning och gitarrvirtuositet. Men när han ger sig in i soloframträdandets rike, avslöjar Matthew en mjukare, mer introspektiv sida som fängslar publiken med sitt suggestiva berättande och melodiska skicklighet. Oavsett om du dras till den elektrifierande energin i hans rockrötter eller den ömma omfamningen av hans solo-strävanden, är att delta i ett Matthew Paige-framträdande inte bara en musikalisk händelse, det är en inbjudan till en delad upplevelse. En hyllning till livet, kärleken och musikens universella språk.
Traditioner är starka på Tyrolen. Därför kommer det som en självklarhet att Norrhult Big Band, bestående av 18 musiker, återvänder till Tyrolen för tredje sommaren i rad. Tillsammans bildar de ett klassiskt storband som var populärt under 40-, 50- och 60-talet. Repertoaren innehåller musik från kända orkesterledare, däribland Duke Ellington, Count Basie och Glenn Miller.
Det Växjöbaserade bluegrassbandet Staglaberget String Band bildades 2023 och har spelat flitigt runtom i Småland sedan dess. Med hög energi växlar bandet mellan traditionell akustisk musik med en modern twist. Med en passion för skickligt fingerspel, tätt sammansatta stämmor och en genuin kärlek till genrens rötter skapar de en dynamisk och levande ljudbild. Oavsett om det är snabba banjoriff eller svängiga mandolinsolon levererar Staglaberget String Band en äkta och kraftfull bluegrassupplevelse som talar till både hjärtat och fötterna.
Josefin Petersson