Av Josefin Petersson
VISLANDA/VÄXJÖ. I ett års tid har fotografen Maria Lindberg jobbat på ett fotoprojekt som belyser kvinnors och flickors rätt till sina kroppar, att leva ett fritt liv, existera som man själv vill och ta plats. Resultatet är en fotoutställning på Palladium i Växjö.
Mellan den 17:e till 25:e november ställer fotografen Maria Lindberg ut på Palladium i Växjö, utställningen har vernissage den 17:e november klockan 17:00. Utställningen är ett samarbete med Kvinnojouren Blenda och visar vackra och starka bilder med viktiga berättelser som hon vill ska väcka känslor och tankar.
– Jag behövde få ur mig all den frustration, ilska och sorg jag känner över hur flickor och kvinnor världen över behandlas. Att kanalisera den i konsten är ett sätt för mig att känna att jag gör någonting, även om det är väldigt lite. Det är så lätt att känna en total hopplöshet över saker som trafficking, barnäktenskap, mäns våld mot kvinnor, abortförbud och andra fruktansvärda orättvisor. Så att skapa det här fotoprojektet och utställningen är dels en typ av självterapi för mig, samtidigt som jag hoppas kunna folkbilda lite också. Till varje tavla finns en text med information om ämnet som tavlan handlar om. Besökaren får exempelvis lära sig om hur många barn som gifts bort varje år, hur svårt det är att ta sig ur en våldsam relation och varför aborträtten är så viktig, berättar Maria Lindberg.
Utställningen är ett resultat av ett fotoprojekt som belyser kvinnors och flickors rätt till sina kroppar, att leva ett fritt liv, existera som man själv vill och ta plats. Projektet har även lärt Maria Lindberg mycket.
– Jag har fått lära mig många skrämmande siffror, exempelvis trodde jag inte alls att barnäktenskap är så pass utbrett som det är. Då har det ändå minskat på senare år. Jag gör projektet i samarbete med Kvinnojouren Blenda och i samtalen med dem har jag också lärt mig oerhört mycket. Det är till exempel lätt att glömma bort alla de äldre kvinnor som lever i destruktiva förhållanden med en misshandlande man och hur svårt det är för dem att ens försöka ta sig ut, berättar Maria Lindberg.
Förutom att projektet lärt Maria Lindberg mycket så hoppas hon att även betraktaren ska fyllas med känslor och tankar.
– Jag vill belysa kvinnors och flickors rätt till sina kroppar, att leva ett fritt liv, existera som man själv vill och ta plats. Jag hoppas att jag genom starka och vackra bilder med viktiga berättelser kan väcka känslor och tankar. Samt skapa en medvetenhet kring problematiken och inspirera till förändring, avslutar Maria Lindberg.
Josefin Petersson

