VÄXJÖ 2025-9-15 KL. 16:30

”Socialdemokraterna har en stor del i att kyrkan blivit mer öppen”

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Maria Carlsson är Socialdemokraternas toppnamn i kyrkovalet och ordförande i kyrkorådet i Växjö pastorat. Hon lyfter fram Socialdemokraternas betydelse för kyrkan.
- Svenska kyrkan har blivit en mer öppen kyrka där alla är välkomna, och Socialdemokraterna har en stor del i det, säger Maria Carlsson.

”Socialdemokraterna har en stor del i att kyrkan blivit mer öppen”
- Socialdemokratins ideologi stämmer mycket väl med kyrkans ideologi, och med Jesus ord om att alla är välkomna i kyrkan och allas lika värde, anser Maria Carlsson i Soclaidemokraterna. Foto: Pressbild

Socialdemokraterna har fått stort inflytande i Svenska kyrkan som den största gruppen i Svenska kyrkans högst beslutande församling, kyrkomötet.

Det tycker Maria Carlsson är bra. Hon är prästdottern som ställde upp för Socialdemokraterna redan i kyrkovalet 2017 och som blev ordförande i kyrkorådet efter kyrkovalet 2021.

- Socialdemokratins ideologi stämmer mycket väl med kyrkans ideologi, och med Jesus ord om att alla är välkomna i kyrkan och allas lika värde, anser Maria Carlsson.

- Vi vill ju ha en öppen folkkyrka, vi vill inte att man står i dörren till kyrkan och frågar folk vad de tror på eller om de är medlemmar i Svenska kyrkan.

Maria Carlsson i Socialdemokraterna och Gitten Öholm i Frimodig kyrka representerar två olika sätt att se på Svenska kyrkan.

Gitten Öholm anser att Svenska kyrkan har blivit en plattform för politiska partier och det politiskt korrekta.

Kyrkan måste vara fri från politiska ideologier och klimatpredikningar, menar hon.

- Jag står långt ifrån Frimodig kyrka, de är för värdekonservativa i mina ögon, säger Maria Carlsson och fortsätter:

- Jag tycker att kyrkan ska vara en röst i samhällsfrågor där biskopar och präster uttalar sig i frågor om migration och klimat.

- Om jag skulle gå till en församling där Frimodig kyrkas syn på gudstjänstliv råder skulle jag inte känna mig hemma. Då skulle jag gå någon annanstans.

Det finns grupper i kyrkomötet som är värdekonservativa, påpekar hon.

- De är som en elit. Det är präster och diakoner som är bibelvana och som tycker att de ska styra över andra i kyrkan.

Men det är inget Maria märker av i Växjö pastorat.

- Det är en väldigt öppen kyrka i Växjö pastorat. De som jobbar i kyrkan här är välkomnande, det är fina människor som vill att det ska vara låga trösklar in i kyrkan, anser hon.

- Socialdemokraterna har varit en stor del i att Svenska kyrkan har blivit mer öppen och att det är en kyrka för alla idag.

Men en sak är hon och Gitten Öholm överens om:

- Vi pratar för lite om trosfrågor och gudstjänstliv i kyrkorådet och i kyrkofullmäktige.

- Jag skulle vilja prata mer om det. Men det är mycket vi måste ta tag i politiskt när det gäller fastighetsfrågor och i organisationen, förklarar hon.

hans nilsson



SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter