Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. - Per Jodenius gör sig dum på flera sätt. Det förhandlingsarbete som tar vid efter valet går uteslutande ut på att få utrymme för respektive partiers viktigaste frågor, säger Pernilla Wikelund i Sverigedemokraterna.
Pernilla Wikelund är toppkandidat i valet i Växjö, och ordförande för Sverigedemokraterna i Växjö kommun.
Hon är inte imponerad av Per Jodenius utspel.
- Precis som under hela mandatperioden ägnar sig Socialdemokraterna mer åt smutskastning än åt sakens ädlaste kärna, anser hon.
- Och Per Jodenius vet lika bra som jag att barn som behöver stöd har mindre att oroas för med Sverigedemokraternas politik än med Socialdemokraternas.
Pernilla Wikelund påpekar att det handlar om partiers prioriteringar i en förhandling efter valet.
- Ingen av oss som vet hur ett sådant samtal ser ut förrän vi vet vilka som har anledning att förhandla om makten.
- När det gäller Pride får de ansöka om stöd som alla andra föreningar. De partier som styr kommer att avgöra vilka som får stöd.
- Det är klart att om Sverigedemokrater styr så får omsorg och behövande barn gärna mer pengar istället för att höja stödet till en politisk organisation som Pride. Därmed inte sagt att de blir helt utan.
Hans Nilsson
