Av Hans Nilsson
KRONOBERG. Socialdemokraterna har nu lovat Kommunal att man ska genomföra flera åtgärder för bättre arbetsvillkor i Region Kronoberg om man vinner valet.
Nyligen träffades Socialdemokraternas regionrådskandidat Henrietta Modig Serrate och Jenny Sjöström, sektionsordförande för Kommunal Hälso- och sjukvård Kronoberg.
Henrietta Modig Serrate tog Jenny Sjöström i hand med ett löfte om bättre arbetsvillkor i Region Kronoberg.
Det handlar om fem åtgärder Socialdemokraterna ska genomföra om de vinner valet:
- De ska vara garanten för att bevara det förhöjda OB-tillägget.
- Införa höjt friskvårdsbidrag i Region Kronoberg till 3 000 kronor.
- Införa kvällsindex för personal i rotationstjänstgöring i dygnet runt-verksamheten inom hälso- och sjukvården.
- Utöka antalet utbildningsplatser för undersköterskor.
- Se över hur fler av Kommunals yrkesgrupper kan få rätt till vidareutbildning och kompetensutveckling med ekonomiskt stöd från arbetsgivaren.
När Socialdemokraterna inför valet 2022 tog Kommunal i hand fanns det också löften om bättre arbetsvillkor.
Då innebar handslaget att partiet lovade Kommunal tre åtgärder i Region Kronoberg om de vann valet.
OB-tillägget skulle tillbaka, man skulle införa ett skobidrag och de delade turerna skulle avskaffas. Dessa tre punkter är uppfyllda.
- Vi har nu varit med och styrt Region Kronoberg i lite mer än två år och vi är stolta över att vi har kunnat leverera på samtliga åtgärder i vårt tidigare handslag med Kommunal, säger Henrietta Modig Serrate.
- Nu går vi vidare med fler åtgärder för att fortsätta arbetet med att förbättra arbetsmiljön och arbetsvillkoren i Region Kronoberg. Det ska bli attraktivare att jobba obekväma tider och friskvårdsbidraget ska höjas.
Jenny Sjöström på Kommunal är nöjd med överenskommelsen med Socialdemokraterna.
- Den är mycket värdefull för Kommunals yrkesgrupper. Förra valet var återinförandet av det förhöjda OB-tillägget som de borgerliga partierna tog bort en stor fråga för våra yrkesgrupper och nu är rättvisa förhöjda OB-tillägget tillbaka.
- Jag ser fram emot en socialdemokratisk valseger så att våra nya förslag kan bli verklighet, något som vi från Kommunal också arbetar för i vår egen valrörelse, säger Jenny Sjöström.
Hans Nilsson
