VÄXJÖ 2026-1-24 KL. 17:33

Kulturnatten är största händelsen på hela året: ”Vi brukar ha 3 000 besökare”

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. På Kulturnatten den 31 januari erbjuder IOGT-NTO vid Vattentorget i Växjö runt 20 evenemang med levande musik och dans som är en nyhet på programmet i år.
- Kulturnatten är den bästa marknadsföringen vi kan få. Vi brukar ha 3 000 besökare den dagen, säger Lars-Ove Kårehed, ordförande i huvudarrangören Visol.

Kulturnatten är största händelsen på hela året: ”Vi brukar ha 3 000 besökare”
Arne Håkansson och Lars-Ove Kårehed i arrangören Visol är mycket nöjda med programmet på IOGT på Kulturnatten och ser fram emot lördagen den 31 januari. Foto: Hans Nilsson

Det sjuder av liv under hela dagen på Kulturnatten i hela huset vid Vattentorget.

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO vid Växjösjön är kanske den största arrangören på Kulturnatten sett till evenemang och besökare.

Eller Movendi Sverige, som det numera heter. För IOGT-NTO bytte namn till Movendi i november 2025.

Det var när IOGT-NTO, barnens organisation Junis och Ungdomens nykterhetsförbund, UNF, gick samman.

I Movendi finns Visol som arrangerar musikcafé och berättarkvällar året om på Café Fontaine på Vattentorget i Växjö.

Nu till Kulturnatten lördagen den 31 januari är det Visol (som står för Visa solidaritet) som är huvudarrangör.

Lars-Ove Kårehed, ordförande i Visol, och Arne Håkansson som sköter ljudet, har bokat artister och evenemang.

Det är ett fullspäckat schema med start klockan 14.00 på Övre Plan på teatervinden med Fredrik Trollkarl - till 22.30 då Blues Twisters avslutar Kulturnatten i Sigfridsalen med en spelning.

Däremellan sker det runt 20 evenemang. Bland annat med Torgny Samuelssons Trio, Murre Eriksson, Cikoria, Johanna Dahlberrg-Rath och Erika Eka Hallström och Swedicana med Mats Sturesson på Café Fontaine – och med Svennes Svänggäng, Dacke Drängar, Wexiö Lady Lights, Bästa Vänner och Knopfler Session Live på Sigfridsalen.

- Många älskar att spela hos oss, de vill ofta komma tillbaka och uppträda. Vi blir till och med vänner med många som är här och spelar, berättar Lars-Ove Kårehed.

Arne Håkansson har skött ljudet på musikcaféet på Café Fontaine och vid Kulturnatten sedan 1995.

Det är han som står för ljudanläggningen. Många musikerna tycker det är skönt att slippa tänka på det.

En annan fördel är att de slipper en berusad publik som gapar och skriker och inte lyssnar på musiken.

- Här är det en nykter publik som lyssnar när de spelar. Det blir intimt också med publiken som sitter så nära, förklarar Arne Håkansson.

Artisterna får betalt genom att Lars-Ove Kårehed går runt i publiken och samlar in pengar i en hatt eller ger dem möjlighet att swisha pengar.

En av de lokala musiker som uppträder på Kulturnatten är Miranda Murre Eriksson. Hon växte upp i Torsåsby i Alvesta kommun och hon sjunger och spelar moderna visor och modern folkrock med munspel och gitarr.

En trio som överraskade Lars-Ove Kårehed är indiepoparna i Cikoria.

- Det är tre tjejer från Stockholm som sjunger fin stämsång. De hörde av sig själva och undrade om de fick spela hos oss på Kulturnatten. Någon av dem hade varit på Café Fontaine i somras och gillade stället, så de åker från Stockholm till Växjö för att spela här på Kulturnatten, säger Lars-Ove Kårehed.

I år bjuds det på nyheter på övre plan i huset. Där arrangerar nyktra studenter i So Bright på Linnéuniversitetet en bar med alkoholfria drinkar.

De ordnar också indisk dansupplevelse, och prova-på dans med bland annat salsa, kizomba och bachata.

Arne Håkansson och Lars-Ove Kårehed är mycket nöjda med programmet och ser fram emot Kulturnatten lördagen den 31 januari.

- Det är den största händelsen under hela året för oss med 3 000 besökare. Vi har så mycket folk på Kulturnatten ibland att vi måste stoppa folk från att gå in. Men vi är tacksamma att så många vill vara med, säger Lars-Ove Kårehed.

Hans Nilsson

En av de lokala musiker som uppträder på IOGT på Kulturnatten är Miranda Murre Eriksson. Foto: Hans Nilsson

Café Fontaine på Vattentorget. Här sker flera musikframträdanden. Lars-Ove Kårehed, ordförande i Visol, och Arne Håkansson som sköter ljudet, har bokat artister och evenemang. Foto: Hans Nilsson

Det sjuder av liv under hela dagen på Kulturnatten i hela huset vid Vattentorget. Foto: Hans Nilsson




Arne Håkansson som sköter ljudet på Kulturnatten på IOGT, och Lars-Ove Kårehed, ordförande i Visol, har bokat artister och evenemang. Foto: Hans Nilsson



Cikoria är tre tjejer i ett indiepopband från Stockholm. De hörde av sig själva och undrade om de fick spela på Kulturnatten. Foto: Skärmbild


SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter