VÄXJÖ 2023-12-23 KL. 19:00 Kalle Anka-samling såldes för över 200 000 i Växjö
Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. Den första Kalle Anka-tidningen i Sverige gavs ut i september 1948 - nu har Växjö Auktionskammare sålt ett nummer av denna första upplaga för 57 000 kronor.
- Den första Kalle Anka är en helig graal, det är en ära att få sälja den, säger Max Thelin, vd på Växjö Auktionskammare.
Växjö Auktionskammare har sålt en Kalle Anka från 1948. Den auktionerades ut för 57 000 kronor. Foto: Hans Nilsson
Nyligen fick Växjö Auktionskammare in en komplett samling med Kalle Anka från 1948 till 1956 från anhöriga till en person i Blekinge.
I samlingen fanns också fyra specialalbum av Walt Disney från 1950 med Askungen, Snövit och de sju dvärgarna, Alice i Underlandet och Kalle Anka.
Klenoden i samlingen var det första klassiska numret av Kalle Anka i Sverige från 1948. Den tidningen gavs ut i 50 000 exemplar i september 1948 - och idag finns det troligen inte mer än ett par hundra exemplar kvar av den.
- Det är en fantastisk samling. De här serietidningarna hade aldrig varit ute till försäljning på marknaden tidigare, det är helt unikt. Det har varit samme ägare inom familjen hela tiden och tidningarna har legat längst ned i en låda i flera år, berättar Max Thelin på Växjö Auktionskammare.
För bara några år sedan fick Växjö Auktionskammare in en annan tidning av det första numret av Kalle Anka. Den såldes då för 125 000 kronor.
- Men det numret var i mycket finare skick än det här vi fick in och sålde nu, förklarar Magnus Christiansson, värderingsman på Växjö auktionskammare.
Det är Magnus Christiansson som värderar tidningar, trycksaker och böcker på auktionsfirman. Han värderade det här exemplaret av det första numret av Kalle Anka till 35 000 kronor.
I söndags var budgivningen över och det första numret av Kalle Anka auktionerades till slut ut för 57 000 kronor.
Alla de fyra första numren av Kalle Anka från 1948 gick för totalt 101 250 kronor. Hela Kalle Anka-samlingen såldes för 212 000 kronor till olika köpare.
- Det är bra, jag är nöjd. Det är ju över värderingen jag gjorde med min samlade erfarenhet av serietidningar. Jag värderade hela samlingen till 186 000 kronor, säger Magnus Christiansson.
Alla köparna av den här samlingen finns i Sverige, men ingen i trakten av Växjö, uppger Magnus Christiansson. De sämre tiderna har inte påverkat budgivningen, tror han.
- Nej, de som köper de här serietidningarna har ganska mycket pengar, förklarar han.
Det som är så speciellt med den första upplagan av Kalle Anka, enligt Magnus Christiansson, är att det var själva starten på en etablerad utgivning av serietidningar i Sverige.
Redan 1937 gavs Musse Pigg ut som serietidning i Sverige av Åhlén & Åkerlund. Men den kom bara i tjugotre nummer 1937 och 1938 innan den lades ned. Man kunde läsa serier i veckotidningar tidigare än 1948 i Sverige. Det hade även getts ut julalbum, 1941 hade Kalle Ankas julalbum kommit till exempel.
Men Kalle Anka 1948 etablerade serietidningen som ett fenomen i Sverige. Sedan kom Stålmannen som serietidning 1949 och 1950 kom Fantomen.
hans nilsson
I samlingen man fick in från Blekinge fanns också fyra specialalbum från 1950 med Askungen, Snövit och de sju dvärgarna, Alice i Underlandet och Kalle Anka. Foto: Hans Nilsson
Magnus Christiansson, värderingsman, och Max Thelin, vd på Växjö Auktionskammare, beundrrar samlingen med serietidningar med Kalle Anka från 1948 till 1956 som man fått in från anhöriga till en person i Blekinge. Foto: Hans Nilsson