Av Cornelia Nilsson
KÄRRASAND. Den 22 och 23 november förvandlas Kärrasand till en gnistrande julby fylld av utsmyckning, dofter och stämning. Ett trettiotal utställare erbjuder hantverk, julblommor, dekorationer, delikatesser och mycket mer.
Det kommer att finnas servering med hembakat julfika, smörgåsar, grillad korv och drycker, samt ett lotteri med fina vinster.
Tomten kommer också på besök och delar ut godispåsar till barnen.
– Det som är unikt med julmarknaden i Kärrasand är miljön precis vid sjön Åsnen som mestadels förknippas med bad och sommar som vi juldekorerar. Många ideella krafter bidrar till att detta är möjligt. Vi är en grupp i bygdegården som tycker det är roligt att kunna genomföra ett för oss så stort arrangemang som innebär alltifrån bakning, hitta utställare, hugga granar och dekorera säger Monica Ursberg, vice-ordförande och sekreterare på Vemboö Bygdegård.
Cornelia Nilsson


