Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. ”Kuta & Kör” med Nils Åkesson och Maria Wranå i spetsen hade premiär på Växjö Teater på Nyårsafton. I helgen är det dags för femte och sjätte föreställningen av den klassiska farsen.
- Jag är jättenöjd, det är lika roligt att spela den här farsen nu som det var för 30 år sedan, säger Nils Åkesson.
För drygt 30 år sedan gjorde ”Kuta & Kör” stor succé när Växjörevyn satte upp föreställningen på Växjö Teater.
Då var den 31-årige Nils Åkesson den nya revystjärnan i Växjö och Maria Wranå var en 21-årig debutant i Växjörevyn.
Nu spelar de samma fars igen på samma teater med Växjörevyn. Den här gången blev det en fars istället för nyårsrevy.
Nils Åkesson gör samma roll som taxichauffören John Jönsson som då. Han är den figur som hela storyn kretsar kring - och som har en fru på en adress i Bergsnäs och en i Alvesta, och som inte är medvetna om varandra.
Förra gången gjorde Maria Wranå rollen som den milda Barbara Jönsson, den yngre av de två fruarna.
Nu spelar hon den riviga och tuffa Katrin Jönsson, den äldre hustrun.
Man kastas rakt in i handlingen i den här fartfyllda farsen, och berättelsen stegras sedan efterhand.
Det här är en fars med blixtsnabba repliker och tokiga förvecklingar som kräver timing och nyanser av aktörerna.
Maria Wranå gör sin roll med bravur i en röd och glittrande paljettklänning som lyser upp hela Växjö Teater, nästan som en röd julkula.
Hon intar scenen med en stark karisma och med en rutin som ger henne möjlighet att spela ut hela sitt känsloregister. Det blixtrar kring henne så fort hon kommer in på scenen.
- Maria gör ju en annan roll än för 30 år sedan och hon gör det riktigt bra, säger Nils Åkesson.
Det är särskilt i scenerna i samspelet med grannen i Bergsnäs som Maria Wranås komiska ådra firar stora triumfer.
Den grannen görs av Tompa Johansson. Han har en viktig roll som grannen som lyckas röra till det ännu mer för John Jönsson - och den rollen tar han sig an med stor charm och skicklighet.
- Tompa är bra, men det är alla i föreställningen, tycker Nils Åkesson.
Alla i ensemblen gör bra ifrån sig. Lottie Swing spelar den yngre hustrun, kommissarie Tagg görs av Eric Dernegård, Filip Linders spelar kommissarie Pålsson, och Jonas Waldestål är grannen i Alvesta.
Själv gestaltar Nils Åkesson med all sin proffsighet en nedtonad taxichaufför som lever ett hopplöst dubbelliv i hemlighet med sina båda hustrur.
Han känns väldigt trovärdig i rollen som den rätt ynklige taxichauffören John Jönsson som minutiöst planerar sitt schema för att kunna ha två fruar som inte är medvetna om varandra.
Man märker att han gillar att spela John Jönsson.
- Det är kul att spela den här farsen, och det har gått över förväntan med biljettförsäljningen.
- Vi har lånat slips och jacka av Växjö Taxi, det gjorde vi för 30 år sedan också. Växjö Taxi har fått biljetter till föreställningen förstås.
Innan ”Kuta & Kör” börjar hör man Nils Åkesson i en inspelad röst ”varna” för att ordet fikus används i föreställningen.
Det är grannen i Alvesta som är homosexuell. Är man en känslig person kan det vara risk för att man upprörs av rollgestaltningen och ordet fikus.
- Jag säger till publiken att det är okej att skratta, och att man inte behöver känna sig dum om man gör det.
- Men jag har inte hört några negativa reaktioner om det. Den publik vi har är van vid att vi driver med saker. Rollfiguren är anpassad till en fars som skrevs på 80-talet av Ray Cooney. Han skrev in rollfigurer som var homosexuella i sina farser.
- Men vi har pratat om rollen, och om hur den kan framföras så att det inte uppfattas som en nidbild. Det ska vara en rolig figur som vilken som helst i farsen, förklarar Nils Åkesson.
”Kuta & Kör” med originaltiteln ”Run for Your Wife” skrevs av engelsmannen Ray Cooney. Den hade premiär i december 1983 i London, spelades nio år i rad och har blivit utsedd till en av världens 100 mest framgångsrika pjäser.
Hans Nilsson


