VÄXJÖ 2026-5-26 KL. 16:50

Stekhet golftävling med chans att vinna ny Toyota med ett enda slag

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Lokaltidningens Sommar Scramble lördagen den 30 maj ser ut att bli en stekhet golftävling med feststämning och ett prisbord värt över 50 000 kronor.
Men det alla deltagare kommer sikta in sig på är hål 10.

Stekhet golftävling med chans att vinna ny Toyota med ett enda slag
En spektakulär vinst hägrar på hål 10 som hole in one-pris. Där står en splitter ny Toyota Aygo X Hybrid och väntar på att få en ägare. Jesper Petersson och Sebastian Sandin från Toyota Göinge Bil med tävlingens hole in one-pris. Foto: Privat

När Lokaltidningens Sommar Scramble avgörs den 30 maj väntar en fullsatt golfdag med en spektakulär vinst som hägrar på hål 10.

Där står nämligen en splitter ny Toyota Aygo X Hybrid och väntar på att få en ägare.

Ett perfekt slag och en boll direkt i koppen. Sedan kan någon lämna golfbanan bakom ratten på en ny bil.

Bakom den spektakulära hole in one-vinsten står Toyota Göinge Bil, som valt att göra en rejäl satsning under årets tävling.

- Min absolut största önskan under dagen är att någon vinner bilen. Det hade varit fantastiskt att få se någon slå till med en hole in one och köra hem i en ny Toyota, säger Jennifer Carlsson, platschef på Toyota Göinge Bil.

Intresset för Lokaltidningens golftävling har varit enormt och årets upplaga blev fullbokad långt i förväg. Under dagen kommer Lokaltidningens partners att finnas ute på banan som hålvärdar och bidra med aktiviteter, tävlingar och upplevelser för deltagarna.

Men när spelarna närmar sig hål 10 lär pulsen stiga lite extra.

För även rutinerade golfare vet hur svårt en hole in one är. Att dessutom göra det inför publik och med en bil som väntar bredvid greenen gör det ännu lite svårare.

- Det är extra kul att Toyota Göinge Bil väljer att gå all in på tävlingen. Att kunna vinna en ny bil med ett enda golfslag är helt otroligt, säger Cecilia Petersson, vd på Lokaltidningen.

Efter rundan på golfbanan fortsätter kvällen med grillbuffé, musik och festligheter när deltagare och företag samlas för att summera dagen.

Och kanske, om någon lyckas med drömslaget på hål 10, blir det också ett firande som sent kommer att glömmas.