Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. Igår torsdag ”öppnade Tommy Nilsson sin dörr” för kronobergarna när det var premiär för hans vårturné. En stämningsfull kväll på där Tommy bjöd på många låtar från sin nya platta ”Längs den långa vägen hem”.
Det hanns med en hel del nya låtar och gamla klassiker när Tommy och hans fyramannaband körde två set med paus på Växjö Teater. Lite snack och anekdoter mellan låtarna, men mest fokus på musiken och marknadsföring av nya platta, en platta med väldigt personliga texter.
I coola svarta kläder och en skinnkavaj, som dock åker av på grund av värmen efter några låtar, har Tommy en bra utstrålning på scenen, förstärkt av snygg ljussättning som matchar hans framträdande.
Givetvis får vi höra klassiker som ”Öppna din dörr”, - som Tommy introducerar med orden ”Det här är min pensionsförsäkring”, och ”Dina färger var blå”, som enligt honom spelats en halv miljon gånger genom åren enbart på midsommarafton mellan klockan 12 och 15.
Det gjordes en undersökning för många år sedan om hur den genomsnittlige Tommy Nilsson-lyssnaren ser ut.
En frånskild kvinna som lever ensam med sina två barn, jobbar inom vården och kämpar för att få ekonomin att gå ihop. Och så röker hon mentolcigaretter. Jag hoppas att ”hon” är här ikväll, säger Tommy och kör sin vackra ballad ”Amelia”.
Tommy Nilsson har gjort mycket på scenen genom åren; sjungit både rock i bandet Horizont och hårdrock i Easy Action, gjort duetter med andra, sjungit in filmmusik och varit skådespelare. På nya turnén håller han sig dock främst till sina lugna och halvlugna alster.
Ett extra plus för att vi får höra Tommys gripande version av Ted Gärdestads ”I den stora sorgens famn”, som framfördes för första gången i TV 4:s ”Så mycket bättre” 2016.
Så blir det en fin avslutning med melodifestivalsvinnaren från 1989 ”En dag” inför en stående publik medan ett bildcollage över Tommys hela musikaliska liv rullande förbi på bildskärmen i bakgrunden.
Helt enkelt en trivsam kväll för den jämngamla publik (Tommy är född 1960) som valt att gå på konsert en torsdagskväll.
Thomas Edgren