VÄXJÖ 2025-5-23 KL. 18:02

Beskyddande hund gjorde utfall mot folk - måste ha munkorg

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. En beskyddande hund i Växjö har gjort utfall mot folk och angripit personer vid tre tillfällen när de har kommit i närheten av ägaren.
Nu kräver myndigheterna att hunden har munkorg i vissa situationer.

Beskyddande hund gjorde utfall mot folk - måste ha munkorg
En beskyddande hund har angripit personal i hemtjänsten i Växjö. Dock inte hunden på bilden. Foto: Adobe Stock, av FP Creative Stock

Länsstyrelsen fick in en anmälan den 8 april 2025 om att en kvinna i Växjö har bristande tillsyn över sin hund.

Anmälan gjordes enligt lagen om tillsyn över hundar och katter, den så kallade tillsynslagen.

Kvinnan äger en hund som har angripit personal i hemtjänsten vid tre tillfällen i hemmet.

Senast det skedde var den 4 april 2025.

Men redan i vintras och höstas hände det helt oprovocerat, då resulterade det inte i några skador på någon.

Vid händelsen den 4 april 2025 hade kvinnan varit utomhus i sällskap med personal och hunden.

När en i omsorgspersonalen skulle låsa upp rullstolen för att de skulle gå in blev denne biten i handen av hunden och fick åka till vårdcentralen och ta en stelkrampsspruta.

Efter den händelsen har anmälaren i ett telefonsamtal med länsstyrelsen uppgett att personalen och kvinnan kommit överens om att hunden ska vara i ett annat rum när personalen är närvarande.

Samtidigt har man kommit överens om att hemtjänsten ska hjälpa till med att gå ut med hunden.

När hemtjänsten tar hand om hunden har inga problem uppstått. De tillfällen där hunden har angripit personalen har enbart inträffat när personalen av misstag rört vid kvinnan eller hennes rullstol utan att informera hunden om det i förväg.

Vid de tillfällena ska hunden kopplas och kopplet överlämnas till personalen.

När hemtjänstpersonal har tappat kopplet och böjt sig ner för att ta upp det har de blivit bitna av hunden. Hunden har även bitit personalen när den har kommit nära kvinnan.

Det är för att hunden vaktar kvinnan och är mycket beskyddande mot henne. Det är däremot inga problem att gå ut på promenader med hunden när kvinnan inte är med.

Länsstyrelsen anser att kvinnan har brustit i tillsynen av hunden. Hon har inte heller har vidtagit tillräckliga åtgärder på egen hand för att förhindra att hunden orsakar ytterligare skador efter den första incidenten, enligt länsstyrelsen.

Länsstyrelsen anser att det finns en betydande risk att utomstående personer blir bitna igen om hunden inte bär munkorg.

Det gäller i situationer när personer är i närheten av kvinnen med hunden och när den är lös i samma rum. Eller vid överlämning av hunden i koppel till utomstående personer.

För att säkerställa att hunden inte orsakar fler skador eller olägenheter ska den därför bära munkorg vid sådana situationer, slår länsstyrelsen fast.

När utomstående personer är i hennes närhet med hunden lös i samma rum och vid överräckning av hunden i koppel till utomstående personer ska den bära munkorg.

Munkorgen ska ha ett framstycke och den ska förhindra hunden från att bita människor och djur samtidigt som den tillåter hunden att hässja.

Detta gäller inte om hunden är instängd i ett utrymme på ett betryggande sätt så att hunden inte kan ta sig ut från utrymmet. Beslutet är fattat med lagen om tillsyn över hundar och katter.

hans nilsson