Av Hans Nilsson
KRONOBERG. Dovhjortar har orsakat stora skador på åkermark med höstsäd på en fastighet i Växjö kommun. Länsstyrelsen i Kronobergs län beviljar därför markägarens ansökan om skyddsjakt på dovhjort för att förhindra allvarliga skador på gröda.
Den 11 januari 2026 fick Länsstyrelsen i Kronoberg en ansökan om skyddsjakt på dovhjort på en fastighet i Växjö kommun.
Markägaren skriver i ansökan att uppskattningsvis 35 dovhjortar har orsakat skada på 3 hektar åkermark med höstsäd och att 50 hektar riskerar att skadas.
Dovhjortarna trampar ner rågveteplantorna och betar hårt på höstsäden, enligt markägaren.
Det resulterar i stor skada och rycker upp plantor.
Hjortarna dyker upp när det har blivit mörkt. Markägaren har försökt skrämma bort hjortarna flera gånger i veckan och dessutom jagat dagtid flera gånger - men djuren håller sig borta tills det har blivit mörkt.
Markägaren har ansökt om jakt nattetid mellan den 19 januari och 31 mars 2026 och avser bedriva pyrschjakt på 10 djur, främst hindar och kalvar.
Länsstyrelsen anser att det finns grund för att bevilja tillstånd till skyddsjakt för att förhindra allvarlig skada på gröda.
Eftersom markägaren försökt hålla dovhjortarna borta med ökad närvaro, skrämsel och utfodring på annat område utan framgång anser Länsstyrelsen att det är befogat att utöka jakten till att även gälla nattetid.
Länsstyrelsen i Kronobergs län tillåter skyddsjakt på dovhjort.
Men det är vissa krav som ska följas.
- Skyddsjakt får bara bedrivas från beslutsdatum till och med 31 mars 2026. Efter 28 februari får enbart hind och kalv skjutas.
- Tillståndet gäller enbart på den här aktuella fastigheten i Växjö kommun.
- Jakten får bara ske på jordbruksmark med odlad gröda i öppen terräng, där dovhjortarna befaras bidra till allvarliga skador.
- Tillståndet ska hållas tillgängligt under jakten.
- Jakten får bedrivas efter dovhjort som uppträder i flock med minst fem individer.
- Högst tio djur får skjutas på tillståndet, varav högst en är hjort, resten är hindar eller kalvar.
- Jakträttshavaren ska ha gett sitt tillstånd till jakten innan den påbörjas.
- Enbart pyrsch- och vaktjakt får bedrivas.
- Jakten får genomföras hela dygnet.
- Termiskt sikte får användas när det är mörkt.
- Jakten ska ske i kombination med andra skadeförebyggande åtgärder.
- Hjortarna som fälls tillfaller markägaren eller jakträttshavaren om jakträtten gällande dovhjort är utarrenderad.
- Vilka djur som fällts och på vilken plats och datum de fälldes ska redovisas till Länsstyrelsen senast den 15 april 2026.
Hans Nilsson
