Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. ProLiv Kronoberg är patientföreningen för prostatacancer i länet som erbjuder gemenskap för drabbade.
Nu gör man en satsning på att nå fler män som är i samma situationen.
- Vi kommer synas mer än någonsin på Facebook och i annonser, säger Johan Lundvik, ordförande i ProLiv Kronoberg.
Att få beskedet att man har prostatacancer kan kännas som en dom.
Men i patientföreningen ProLiv Kronoberg vill man lyfta det faktum att man inte är ensam och att det inte alls behöver vara slutet.
Styrelsen med Johan Lundvik, Svante Folkesson, Gert-Inge Nygren, Sten Flinkenberg och Ulf Fransson från Växjö har alla strålats eller opererats för prostatacancer.
De är överens om att män ofta är dåliga på att prata om känslor och problem jämfört med kvinnor.
I ProLiv Kronoberg finner de styrka och kraft i gemenskapen när de träffar andra män som drabbats av samma öde.
- Behållningen är gemenskapen. Vi tycker att fler män som har fått diagnosen borde vara med i föreningen och prata om det, säger Sten Flinkenberg, kontaktperson på ProLiv Kronoberg.
- Man stöttar varandra här och jag känner att jag får perspektiv på mina egna problem, berättar Ulf Fransson, IT-ansvarig och marknadsförare i föreningen.
Prostatacancer påverkar inte bara mannen som fått diagnosen utan även familjen.
Sten Flinkenberg tog emot beskedet om prostatacancer med lugn när han fick det i samband med att han fyllde 65 år och gick i pension.
- Jag har varit lugn och trygg själv med detta, men min fru och dotter har varit mer oroliga.
Min hustru har varit med på våra möten i ProLiv och lyssnat och ställt frågor, och det har varit bra för henne.
- Hon har insett att det inte behöver vara en ättestupa. Jag upptäckte det i tid, och om jag får jag vara med och se mina barnbarn växa upp så är jag nöjd.
- Vi reagerar olika på att få beskedet om prostatacancer, jag tog det också ganska kallt. Men jag känner ändå att jag kan vara med och tillföra något i samtalen, förklarar Svante Folkesson, kassör och sekreterare i ProLiv Kronoberg.
Johan Lundvik vill påminna om att det betyder mycket att Region Kronoberg infört organiserad prostatacancertestning för alla män i länet från 50 år och upp till 74 år.
- Det räddar liv att få diagnosen tidigt, man kan leva ett bra liv i många år till då. Så vi är väldigt tacksamma för att regionen ordnar
organiserade provtagningar, säger Johan Lundvik.
- Vi har dessutom en otroligt fin cancervård på Växjö sjukhus. Den håller mycket hög standard, och sköterskorna och läkarna på kirurgen är helt fantastiska.
- ProLiv har också ett bra samarbete med regionrådet Henrietta Serrate. Det är en öppen dialog som är konstruktiv, lägger han till.
ProLiv Kronoberg har fört en ganska undanskymd tillvaro sedan patientföreningen bildades 2005.
Men det ska bli ändring på det nu.
- Vi måste synas mer på sociala medier och och vara mycket tuffare i marknadsföringen, säger Johan Lundvik.
- Vi har inte varit jättebra på att marknadsföra oss, men nu satsar vi 50 000 kronor på att göra det på Facebook och i annonser, förklarar Svante Folkesson.
Tills nu har ProLiv Kronoberg haft möte första onsdagen varje månad på Pensionärernas Hus på Hovs Park.
- Det har 15-20 medlemmar som kommit som mest, men det har blivit färre och ibland har det till och med varit under 10 stycken, säger Ulf Fransson.
Men istället för att hålla de mötena ska ProLiv Kronoberg synas mycker mer i sociala medierna och vara ute i kommunerna i länet.
I onsdags, den 11 februari, satt ProLiv Kronoberg i entrén till Ljungby sjukhus och till våren blir det besök i Åseda. Till hösten väntar Tingsryd och Älmhult.
Hans Nilsson

