Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. Palestinanätverket Kronoberg bokade en lokal på IOGT vid Vattentorget till en solidaritetsmarknad för Gaza.
Men IOGT avbokade uthyrningen på grund av en flera månader gammal obetald faktura.
- De hade fått flera påminnelser om en faktura för en bokning i somras och ändå inte betalat den, förklarar Elisbeth Ferner, ordförande i IOGT-NTO:s byggnadsförening i Växjö.
Ett upprört inlägg har spridits på Facebook om att Palestinanätverket Kronoberg fick nobben av IOGT i Växjö och blev avbokade.
Palestinierna hade bokat stora salen på IOGT vid Vattentorget för en solidaritetsmarknad, Hands For Gaza den 6 december. Men IOGT avbokade evenemanget.
Så här skriver Palestina-aktivisterna bland annat i inlägget från den 2 december på Facebook om det här:
"Syskon, vänner och kamrater! Vi vill uppmärksamma er på denna viktiga information!
På ett obegripligt, oförklarligt och olämpligt sätt överraskade bokningsansvarige på IOGT-lokalerna oss idag med sitt beslut att avboka vår bokning av deras stora sal, som enligt planen (alltså tidigare bokning) skulle vara värd för vår solidaritetsmarknad Hands For Gaza nu på lördag!
Trots en längre diskussion med honom, där vi förklarade beskedets konsekvenser särskilt att det kom nu, ett par dagar före evenemanget som vi redan marknadsfört och mobiliserat till, och krävde en förklaring till beslutets plötsliga timing (3 veckor efter en beviljad bokning), stod han fast vid utslaget!".
Lite längre ned i inlägget fortsätter det så här:
"Palestinanätverket Kronoberg kommer inte att tiga om vad som hänt, och kommer att följa upp ärendet med alla ansvariga på IOGT tills bakgrunderna kring detta skandalösa beslut klarnar".
På IOGT har man en helt annan bild av vad som har hänt.
Palestinanätverket Kronoberg hyrde IOGT vid Vattentorget för ett evenemang i somras.
Men de betalade inte fakturan för den bokningen.
- De fick en påminnelse i augusti och en i oktober, men de betalade inte ändå. Sedan bokade de lokal hos oss igen och då borde vi sagt nej, anser Elisbeth Ferner, ordförande i IOGT-NTO:s byggnadsförening i Växjö.
- Där blev det en miss. Vi sa ja. När vi sedan upptäckte att de inte hade betalat fakturan från i somras kontakte vi dem och gav dem en chans till att betala.
Men det kom inga pengar från Palestinanätverket Kronoberg. IOGT avbokade därför deras evenemang som skulle ägt rum den 6 december.
- Det var olyckligt att vi var tvungna att avboka eftersom deras evenemang på IOGT var utlyst, säger Elisabeth Ferner.
Istället hade Palestinanätverket Kronoberg sin marknad Hands For Gaza på Innergården på Sandgärdsgatan i Växjö den 6 december.
Efter att Lokaltidningen intervjuat IOGT i den här frågan har de och Palestinanätverket Kronoberg haft kontakt igen.
- Det har varit dålig kommunikation mellan oss, men jag fick ett trevligt mejl från Palestinanätverket Kronoberg nu där de önskar en bättre kommunikation och ett gott bemötande, berättar Elisabeth Ferner.
- Det finns en ömsesidighet nu där vi båda vill ha ett bättre samtal, och jag vill gärna ha ett personligt möte med dem.
När det gäller Palestinanätverket Kronobergs faktura som ledde till avbokningen var det någon annan som gick in och betalade den åt dem.
- Vi har fem-tio bokningar varje år där man inte betalar fakturan i tid. Men om Palestinanätverket Kronoberg ska boka lokal av oss på IOGT igen måste de betala fakturan i förväg, klargör Elisabeth Ferner.
Hans Nilsson
