VÄXJÖ 2025-5-9 KL. 17:50

Musik- och kulturfestival i Ingelstad

Av Hans Nilsson

INGELSTAD. Det inte varje dag det är musikfestival i Ingelstad - men lördagen den 17 maj sker det. Då ordnas Alternativfestivalen vid Näckrosen mitt i Ingelstad med livemusik och fredstal.

Musik- och kulturfestival i Ingelstad
Miranda Murre Eriksson spelar på Alternativfestivalen vid Näckrosen mitt i Ingelstad den 17 maj. Foto: Hans Nilsson

Det beskrivs som en ideell musik- och kulturfestival för hela familjen med fokus på hållbarhet och fred.

Från klockan klockan 12.00 till 18:00 den 17 maj blir det en dag fylld av musik och möjlighet till skapande för både barn och vuxna.

Dessutom är det fritt inträde och arrangörerna påpekar att det även är en drogfri tillställning.

Bland annat kommer Peter Bryngelsson och Miranda Murre Eriksson spela.

Peter Bryngelsson var med och bildade rockgruppen Ragnarök i Kalmar 1972 och han har även varit med i band som Cosmic Overdose, Kung Tung, Triangulus och Urban Turban.

Numera bor han i Kuppramåla i Älmeboda i Tingsryds kommun och spelar med Bossebandet som åker runt och gör hyllningskonserter till organisten och kompositören Bo Hansson. Bossebandet bjöd på en magisk psykedelisk kväll på Herrgård de luxe i Osaby den 17 juni 2023.

Miranda Murre Eriksson är en visartist från Torsåsby i de södra delarna av Alvesta kommun. Hon släppte debutalbumet ”Tänk om” 2022 där visorna fick lite rockigare arrangemang och som fick bra kritik.

Det blir inte bara musik utan det kommer finnas aktiviteter för barn, konstutställning,

zinefest och vinylförsäljning.

Månskenspizza bakar veganska napolitanska pizzor till försäljning. Återbrukarna i Ingelstad håller öppet på andra sidan vägen och föreningar ställer ut bokbord också.

Arrangör av Alternativfestivalen är Röda korset, Rebellmammorna i Småland och Svenska Freds- och skiljedomsföreningen.

hans nilsson




Peter Bryngelsson. Foto: Hans Nilsson


Program för festivalen
12.00 - Sagouppläsning för barn
12.15 - Böksholm (musik)
13.00 - Erica Engdahl (poesi)
13.15 - Staglaberget Stringband (musik)
14.00 - Peter Bryngelsson (musik)
14.45 - Murre Eriksson (musik)
15.30 - Drops of Indigo (musik)
16.05 - Tal av Svenska Freds om behovet av fred i vår tid
16.15 - Peace Poup - Allsång (musik)
17.00 - Bergsbestigarna (musik)


SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter