VÄXJÖ 2026-8-18 KL. 18:25

C: ”Målet är att ingå i ett styre - men inte med SD eller V”

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Centerpartiets gruppledare Tina Sturesson är tveksam till Liberalernas och Christina Roséns invit om ett borgerligt samarbete i Växjö efter valet.
- Då måste de borgerliga partierna bli mycket starkare, det är enda lösningen. Men Liberalerna har ju haft det tufft, konstaterar Tina Sturesson.

C: ”Målet är att ingå i ett styre - men inte med SD eller V”
- Vi har haft ett respektfullt samarbete med Socialdemokraterna och fått jättestort inflytande, tycker Tina Sturesson(C). Foto: Hans Nilsson

Den senaste mandatperioden har Centerpartiet varit ett stödparti åt styret med S, V och MP - och förhandlat om budgeten med Socialdemokraterna.

Det var ett samarbete Centern gick in i för att Sverigedemokraterna inte skulle få inflytande i ett borgerligt styre.

- I valet 2022 tappade ju vi i Alliansen makten när väljarna inte röstade på oss. Men vi vägrar att ge SD politiskt inflytande. Det kommer vi aldrig att göra, slår Tina Sturesson fast.

- Vi är oerhört trygga i beslutet att inte ge SD polistikt inflytande.

Tina Sturesson vill inte svara på frågan om hon vill att Centerpartiet ska fortsätta i fyra år till med samarbetet med Socialdemokraterna.

- Vi har haft ett respektfullt samarbete med Socialdemokraterna och vi har fått jättestort inflytande med tanke på att vi är ett litet parti med bara tre mandat, tycker hon.

Tina Sturesson pekar på att de fått igenom förslag om att införa Landsbygdsrådet, göra satsningar på små skolor och skolor på landsbygden och trygghetsboende för äldre.

Liberalernas Christina Rosén tolkar Tina Sturessons uttalande om styrets oförmåga att hantera näringslivsfrågor som att Centern öppnar dörren till borgerligt samarbete.

- Den tolkningen får stå för Liberalerna och Christina Rosén. Vår ståndpunkt är som sagt att vi inte vill samarbeta med SD, svarar Tina Sturesson.

- För oss är det oerhört viktigt att Centerpartiet gör en bra valrörelse och får ökat stöd så vi får större politiskt inflytande och kan ingå i ett styre.

- Det är bara för SD och Vänsterpartiet som vi stänger dörrarna, men den enda chansen att Alliansen återuppstår är att vi i de borgerliga partierna blir så stora att vi får majoritet tillsammans, påpekar Tina Sturesson.

Hans Nilsson



SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter