VÄXJÖ 2025-9-19 KL. 17:15

Anna Tenje på Erikshjälpen: ”Hon har blivit en ambassadör för oss”

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Nyligen var äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) på besök på Erikshjälpen Second Hand i Växjö. Hon var inbjuden för att få en djupare inblick i verksamheten.
- Jag är imponerad av de sociala insatserna på Erikshjälpen, säger Anna Tenje.

Anna Tenje på Erikshjälpen: ”Hon har blivit en ambassadör för oss”
- Det finns många fina saker på Erikshjälpen. Jag är här väldigt ofta, och jag har köpt hattar här åt andra ministrar, säger Anna Tenje (M), äldre- och socialförsäkringsminister i regeringen. Foto: Hans Nilsson

Anna Tenje är ingen ovan besökare på Erikshjälpen Second Hand i Växjö.

Sedan flera år är hon en flitig kund i butiken på Smedjegatan 5 i Växjö.

- Jag är här väldigt ofta, det är ett utflyktsmål på lördagar ibland när mina kompisar hälsar på.

- Jag har köpt skor och kläder här, det finns många fina saker på Erikshjälpen, berättar Anna Tenje och fortsätter:

- Det är balklänningar och frackar som jag har köpt här och som sedan har varit i de finaste rummen på Stockholms slott, och jag har köpt hattar här åt andra ministrar.

- Men jag handlar även på Röda korsets Kupan i Växjö och på Stadsmissionen i Stockholm. Det ena utesluter inte det andra, lägger hon till.

Jan Niklasson, verksamhetschef på Erikshjälpen, och volontären Sören Andersson hade bjudit in Anna Tenje till Erikshjälpen Second Hand i Växjö, som fyller 25 år i år.

- Anna Tenje har blivit en ambassadör för oss på Erikshjälpen, säger Jan Niklasson.

Mycket av fokus på Anna Tenjes besök låg på det sociala uppdraget på Erikshjälpen.

Många människor står utanför arbetsmarknaden. I Erikshjälpens butiker får de testa sina förmågor och utvecklas för att sedan i bästa fall kunna få jobb.

Det handlar om att hjälpa dessa människor som har svårt att få jobb att integreras i arbetslivet. Att skapa rutiner, planera för framtiden och att vara en del av en gemenskap.

Anna Tenje är imponerad av den sociala delen av verksamheten på Erikshjälpen.

- Jag ser värdet av den här typen av verksamhet för att få folk i arbete som hamnat i utanförskap, där människor kan växa så de kan komma i ordinarie arbete, säger Anna Tenje.

- Få saker är viktigare för mig att jobba med än det. Men jag tror inte alla som handlar på Erikshjälpen känner till de här sociala insatserna, och att verksamheten är så stor som den är.

För ett tag sedan var Oliver Rosengren från Växjö, som sitter i riksdagen för Moderaterna, också på besök på Erikshjälpen i Växjö efter en inbjudan.

I november har hela kommunstyrelsen i Växjö bjudits in till butiken.

- Vi vill visa politikerna vad den här verksamheten betyder. Jag har varit volontär på Erikshjälpen i 22 år och det är fantastiskt roligt att jobba ideellt, förklarar Sören Andersson, 80 år.

- Jag behöver inte ta någon medicin. Detta är min medicin.

hans nilsson




Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) visades runt på lagret av Jan Niklasson, verksamhetschef på Erikshjälpen i Växjö, och volontären Sören Andersson. Foto: Hans Nilsson



- Jag tror inte alla som handlar på Erikshjälpen känner till de sociala insatserna, och att verksamheten är så stor som den är, säger Anna tenje. Foto: Hans Nilsson


25-årsjubileum i Växjö
- I år fyller Erikshjälpen Second Hand i Växjö 25 år. - Det kommer firas på olika sätt nu i höst.
- Butiken startade på en bakgård på Norra Esplanaden, med 360 kvadratmeter och en omsättning på 500 000 kronor om året.
- Sedan ett antal år finns verksamheten på Smedjegatan med en butiksyta på 1400 kvadratmeter och en omsättning på 23 miljoner kronor.
- Överskottet från butiken går till rättighetsbaserat, långsiktigt och humanitärt arbete med fokus på barn och familjer.