VÄXJÖ 2026-1-23 KL. 20:28

Åtta lodjur får skjutas i Kronobergs län

Av Hans Nilsson

KRONOBERG. Den 1 mars 2026 inleds licensjakten på lodjur. Länsstyrelsen har beslutat om licensjakt på åtta lodjur i Kronobergs län.
Jakten på lodjur genomförs i de delar av Kronobergs län som ligger öster om E4 mellan den 1–31 mars 2026.

Åtta lodjur får skjutas i Kronobergs län
Maximalt åtta lodjur får fällas i Kronobergs län, varav högst tre honor i reproduktiv ålder. Foto: Adobe Stock, janstria

Högst tre honor i reproduktiv ålder får fällas av de åtta lodjuren.

Med det menas honor som väger mer än 14 kilo.

Det är under strängt kontrollerade former som den här jakten genomförs.

Man måste anmäla sig till Naturvårdsverket om man ska delta som jägare.

Minst en gång i timmen ska man dessutom ringa till Länsstyrelsens telefonsvarare för att säkerställa att jakten inte har blivit avlyst.

- I år fokuserar vi lodjursjakten till de områden runt Eneryda där det har varit många angrepp på tamboskap. Angreppen har skapat problem och stora kostnader för lantbrukare med får och man har inte lyckats minska risken för återkommande angrepp genom skyddsjakt, säger Magnus Lundmark, naturskyddshandläggare på Länsstyrelsen i Kronobergs län.

Villkoren i beslutet om licensjakt på åtta lodjur är ställda utifrån Naturvårdsverkets föreskrifter och allmänna råd.

Licenstilldelningen är fördelad till jaktområde 1 och 2.

Hans Nilsson



Lodjursjakt i södra förvaltningsområdet 2026
- Östergötland - Åtta lodjur får fällas i länet, varav maximalt två honor i reproduktiv ålder.
- Kronobergs län - Maximalt åtta lodjur får fällas i Kronobergs län, varav högst tre honor i reproduktiv ålder.
- Kalmar län - Totalt 16 lodjur. Maximalt åtta lodjur i norra jaktområdet och åtta lodjur i södra jaktområdet.

SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter