TINGSRYD 2025-6-14 KL. 14:02

Simma, cykla och spring för ALS-forskningen

Av Cornelia Nilsson

Simma, cykla och spring för ALS-forskningen
Eva och Lennart Arnesson tycker det känns fint att få vara med och bidra till något som hjälper andra. Foto: Cornelia Nilsson

HENSMÅLA. År 2012 startade Lennart och Eva Arnesson ett triathlonlopp i Hensmåla. En av de främsta anledningarna till initiativet var att samla in pengar till forskning om ALS, en sjukdom som kom att påverka deras liv. Redan 2006 fick Lennarts syster, Britt-Christine Arnesson Abrahamsson, diagnosen ALS. Vid den tidpunkten visste varken Lennart eller Eva vad sjukdomen innebar. Det blev starten på ett meningsfullt och engagerande triathlonlopp.

Lennart och Eva Arnesson delade ett starkt intresse för träning. Lennart sprang regelbundet tillsammans med några vänner och deras pass präglades ofta av både gemenskap och tävlingsanda.

Efter att ha pratat om hur roligt det vore att arrangera ett eget lopp, tog de idén vidare. Lennart tillsammans med kompisarna och Eva förverkligade planerna och 2012 anordnade de det allra första triathlonloppet i Hensmåla. Den 12 juli är det dags igen, det är tolfte gången de arrangerar Hensmåla triathlon.

På baksidan av Eva och Lennarts trädgård breder Hensjön ut sig och det är från deras strand som starten går. Simsträckan på 340 meter tar dem runt en liten ö mitt i sjön. Därefter väntar 9,2 kilometer cykling längs vägarna runt Hensjön följt av 6,5 kilometers löpning genom skogarna i Hensmåla.

En av anledningarna till att de startade loppet var för att samla in pengar till ALS-forskning.

Några år tidigare hade Lennart och Eva fått veta att Lennarts syster, Britt-Christine Arnesson Abrahamsson, hade drabbats av ALS, en sjukdom de tidigare inte kände till. De första symtomen visade sig som ryckningar i armarna.

Efter att diagnosen ställts trodde både Eva och Lennart att sjukdomsförloppet skulle gå snabbt. Men de insåg snart att ALS utvecklas olika för varje person, både när det gäller symtom och hur länge man lever med sjukdomen. För Britt-Christine gick det långsamt.

– I början var hon fortfarande ganska pigg och symtomen utvecklades långsamt. Det var som att nästan allt var som vanligt. Många andra beskrev att det ofta går fort och att man vanligtvis har två till tre år kvar efter diagnosen. Efter hand behövde hon sitta i rullstol, men sjukdomsförloppet gick ändå betydligt långsammare än vad vi först hade trott.

Britt-Christine var en glad och positiv person, alltid omtänksam och hon hade ett starkt engagemang för barn. Hon behöll sin livsglädje och energi länge, och tillsammans med Lennart reste de mycket och firade högtider tillsammans. Hon hann vara med och titta på triathlonloppet till och med år 2021 och senare samma år gick hon bort.

– Det känns fint att få vara med och bidra till något som hjälper andra. Och Britt-Christine uppskattade det verkligen, hon var med varje år, säger Lennart.

2023 tog Eva och Lennart en paus och arrangerade inget Triathlon, men 2024 körde de igång igen.

– Vi ville fortsätta för att vi kan. Det handlar naturligtvis också om att bidra till forskningen, men det skapar också mycket gemenskap, särskilt på landsbygden, där vi får möjlighet att träffa människor vi annars kanske aldrig skulle möta, säger Eva.

Redan från början satsade de stort, de tryckte upp tröjor och har sedan dess arbetat för att förnya och utveckla loppet varje år. I år introduceras ett barntriathlon, där barnen kan anmäla sig och delta. Feedbacken från deltagarna är en stark drivkraft för att fortsätta arrangera loppet, berättar Eva och Lennart.

– Varje år tänker man att det här är sista gången, men suget att fortsätta kommer alltid tillbaka, säger de.

Eva och Lennart sköter inte allt själva utan ingår i ett team på nio personer som tillsammans hjälps åt för att göra tävlingen möjlig.

Eva och Lennart skänker alla insamlade pengar från triathlonloppet till stiftelserna Stoppa ALS och Börje Salmings ALS-stiftelse. Under åren som loppet har arrangerats har de samlat in hela 1 270 000 kronor till ALS-forskning. De har även regelbunden kontakt med forskare och grundare till stiftelserna och bjuder in till föreläsningar för att sprida kunskap om sjukdomen.

Läs mer om stiftelsernas arbete i Lokaltidningens utgåva den 7 juni.

Cornelia Nilsson

Eva och Lennart Arnesson är arrangörer för Hensmåla triathlon. Foto: Cornelia Nilsson




Britt-Christine Arnesson Abrahamsson levde med ALS i 15 år. Foto: Cornelia Nilsson



I sjön bakom Lennart och Eva Arnesson kommer deltagare i loppet den 12 juli att simma. Foto: Cornelia Nilsson