TINGSRYD 2026-3-15 KL. 09:00

Hon toppar listan en fjärde gång

Av Cornelia Nilsson

TINGSRYD. När Anna Johansson toppade Centerpartiets vallista i Tingsryds kommun för första gången 2014 var det början på ett långt politiskt förtroende. Nu får hon uppdraget för fjärde gången i rad.– Jag är väldigt ödmjuk och glad över att de ger mig det här förtroendet, säger Johansson.

Hon toppar listan en fjärde gång
Anna Johansson fick för första gången förtroendet att vara förstanamnet på Centerpartiets vallista 2014. Nu är hon det igen, för fjärde gången i rad. Foto: Centerpartiet

Engagemanget i politiken har hon haft länge. Hon flyttade tillbaka till Tingsryd runt millennieskiftet, efter att tidigare ha bott i Växjö kommun, och gick då med i Centerpartiet i Tingsryd. Hon har varit aktiv i olika nämnder, från socialnämnden som nu heter vård- och omsorgsnämnden, till teknik och fritidsnämnden där hon varit ordförande under den senaste mandatperioden.

– Det har varit otroligt intressant att få vara med och påverka kommunens alla frågor, och att föra fram vad invånarna tycker. Nu senast har jag trivts väldigt bra med arbetet kring VA-investeringen på östra sidan av kommunen.

Projektet omfattar nytt vattenverk och nya vattenledningar, med målet att säkra gott vatten och avlopp för hela östra kommundelen.

För Johansson är nyfikenheten och viljan att lära sig nya saker en stark drivkraft.

– Jag vill gärna vara med och se när Tingsryds kommun går framåt. Det är roligt att få vara delaktig i de investeringar och beslut som kan göra vardagen bättre för våra invånare.

Under valåret lyfter Johansson särskilt vård och omsorg för äldre, fritidsfrågor, skola, god vattenkvalitet, infrastruktur och kollektivtrafik som centrala frågor. Hon framhåller också företagande och de gröna näringarna som hjärtefrågor för Centerpartiet.

En av de största utmaningarna för Centerpartiet kommer efter valet enligt Anna Johansson och handlar om samarbetet mellan partierna. När valresultatet är klart börjar arbetet med att hitta former för samverkan som gör det möjligt att få genomslag för Centerpartiets politik.

– Det är alltid en utmaning att hitta den bästa samverkansformen med andra partier så att vi får ut så mycket som möjligt av Centerpartiets politik. I vår kommun kan vi samarbeta med alla partier utom Sverigedemokraterna, säger hon.

Med lång erfarenhet och lokal förankring står Anna Johansson redo att leda Centerpartiet i Tingsryd in i nästa mandatperiod.

Cornelia Nilsson