Av Cornelia Nilsson
KONGA. Den 1–3 maj kommer Folkets Hus i Konga att fyllas av föreläsningar, workshops och utställare när föreningen BudZor arrangerar Kropp & Själdagarna.
Bakom initiativet till Kropp och själdagarna i Konga står Wenche Wolter, Ann-Charlotte Standert och Peter Stålbrand som har konsultfirman Zoryas Helhetshälsa samt Karl-Johan Karlsson och Ulrica Karlsson som äger den spirituella butiken Buddha Lotus i Kalvsvik.
– Den naturliga hälsan, kristaller och energier har alltid varit en stor del i våra liv, säger Wenche.
De möttes på en alternativmässa i Norge förra året och bestämde sig för att bilda föreningen BudZor som består av deras två verksamheter. Idén om att samarbeta växte fram ur en gemensam vilja att skapa fler lokala och tillgängliga forum för den typ av verksamhet de själva arbetar med. De har saknat fler alternativa mässor och mötesplatser i södra Sverige.
– Vi tyckte att det var för få mässor och alternativa mötesplatser i denna delen av landet och önskade göra något åt saken. I och med vi bor i respektive Blekinge och Småland ville vi hitta något som var hyfsat mitt emellan oss alla. När vi kontaktade olika lokaler i Tingsryds-området fick vi ett så underbart bemötande från Folkets Hus i Konga, så valet var enkelt, säger Wenche.
Tillsammans arbetar de inom områden som kristaller, healing och naturlig hälsa.
– Med vårt arrangemang önskar vi att hjälpa människor att få verktyg till att må bättre, samt träffa fler likasinnade.
Dagarna består av ett fullspäckat schema av föreläsningar och workshops.
Det kommer bland annat föreläsas om hebreisk numerologi där kopplingen mellan namn, födelsedata och personlig energi utforskas, samt andlig och personlig utveckling där deltagarna får ta del av berättelser och verktyg för självinsikt.
I en av workshopsen kan deltagarna vara med och lära sig om Emotional Freedom Technique, en metod där man frigör känslor och stärker mental balans.
Deltagarna kommer också kunna lära sig mer om kroppens lymfsystem och dess betydelse för välbefinnande.
För den som känner sig ensam i sina intressen kan det vara ett tillfälle att träffa andra med liknande tankar kring alternativ hälsa och personlig utveckling.
Cornelia Nilsson
