Av Cornelia Nilsson
TINGSRYD. Planerna på ett nytt reningsverk vid Korrö har satt fokus på finansieringen av kommunens VA-system.
Det var under politikersamtalen den 28 maj som frågor om vattenförsörjning och kommunens omfattande investeringar i VA-systemet kom upp. En fråga som också diskuterades inom politiken i Tingsryds kommun i debatten 2022.
Anna Johansson (C), som är ordförande i teknik- och fritidsnämnden, menade att kommunen står rustad för framtida inflyttning tack vare stora investeringar i vatten- och avloppssystemet de gjort under deras mandatperiod. De senaste åren har omkring 260 miljoner kronor satsats på bland annat reningsverk och en ny överföringsledning, vilket enligt Johansson gör att kommunen har kapacitet att ta emot fler invånare.
– Vi driver att det ska vara en attraktiv kommun att flytta till. Vi har också en överkapacitet i systemet och företag har samtidigt lyckats minska sin vattenförbrukning, sa hon.
Michael Jeansson (S) instämde i att investeringarna varit nödvändiga och viktiga, men betonade samtidigt att mer arbete krävs framöver.
– Jag delar bilden och känner mig trygg med investeringarna i VA-systemet, men att mer behövs göras. Jag anser att vårt kommunala bostadsbolag bör införa individuell mätning av vattenförbrukningen i lägenheterna. När Lessebo gjorde det för omkring 20 år sedan minskade vattenförbrukningen direkt, sa han.
Mikael Jeansson (S) betonade också att vatten- och avloppsverksamheten i grunden ska finansieras av dem som är anslutna till systemet. Men då riktade en åhörare i publiken kritik mot det och menade samtidigt att kostnaderna för VA-utbyggnaden riskerar att bli för stora utan statligt stöd.
– VA-kollektivet kan inte bära hela kostnaden, men det är så lagen ser ut i dag. På 1960- och 70-talen finansierade staten stora delar av utbyggnaden. Nu står kommunerna inför enorma investeringsbehov, och det behövs nationella lösningar, svarade Jenasson (S).
Anna Johansson (C) höll med om att frågan behöver lyftas högre upp politiskt.
– När jag började inom politiken så hade vi 380 års förnyelsebar takt på det här och vi har kommit ner under hundra. Så vi har tagit stora kliv i Tingsryds kommun. Men det är ett viktigt medskick till politiker på nationell nivå. Många kommuner kommer att ställas inför stora utmaningar framöver och vattenfrågan behöver få ett tydligare ansvar på statlig nivå, menade hon.
Trots olika syn på framtida utmaningar var både Johansson (C) och Jeansson (S) överens om att den omfattande VA-satsningen har varit bra för kommunens utveckling.
Cornelia Nilsson

Mikael Jeansson (S) känner sig trygg med de investeringar som gjorts i VA-systemen, men tycker att man måste göra mer. Foto: Cornelia Nilsson
