Av Cornelia Nilsson
LINNERYD. I en gammal ladugård på landsbygden står drejskivorna redo. I butiken bredvid väntar handgjorda muggar, ljuslyktor och trädgårdskonst på nästa besökare. Här driver Linda Bengtsson företaget Lera.nu och hon är också en del av historien bakom 122:an.
I år firar 122:an 15 år och Linda Bengtsson var en av dem som var med och startade utsiktsrundan.
Det som idag har etablerat sig som en välkänd runda började genom att den dåvarande turistsamordnaren Karin Nilsson åkte runt under Tingsryds konstrunda och besökte olika verksamheter.
– Hon upptäckte att vi är ganska många småföretag som jobbar var och en för sig. Då började vi prata om att utveckla en runda.
Ur idén växte 122:an fram. Ett samarbete mellan små företag och utflyktsmål längs väg 122. Från början fick bara deltagare som låg utmed väg 122 vara med, vilket också gav rundan dess namn.
Men med åren har området vuxit.
– Vi upptäckte många nya fina utflyktsmål. Det har utvecklats till ett större område, men ändå har vi valt att ha namnet kvar för att knyta det till närheten av 122:an.
När verksamheter från bland annat Emmaboda och Lessebo anslöt sig märktes snabbt en effekt.
– Då helt plötsligt fick vi bredare radie på våra besökare. Så vi upplever att det har blivit väldigt bra.
Trots att mycket i dag sker digitalt håller 122:an fast vid en traditionellt tryckt broschyr. Och enligt Linda är det ett av konceptets starkaste kort när det gäller marknadsföring.
– Vi har ju emellanåt funderat på om man verkligen ska ha pappersform. Nuförtiden ska ju allting vara på nätet. Men där är vi helt överens om att den måste vara kvar. Alla älskar pappersformen, man vill kunna sitta i bilen och hålla den i handen på vanligt traditionellt vis.
Som ensamföretagare betyder kontakten med de andra medlemmarna mycket.
– Vi brukar säga att liten blir lite större tillsammans. Det är väl det vi känner.
För omkring 16 år sedan startade hon sitt företag efter att ha fastnat för keramiken under några år på folkhögskola.
– Det började som en hobby som sedan ledde vidare.
I dag driver hon verksamheten på heltid sedan tre år tillbaka. Företaget bygger numera lika mycket på kurser som på försäljning av keramik.
De senaste åren har Linda märkt ett tydligt ökat intresse för keramik och hantverk.
– Framför allt efter pandemin upplever jag att många ville komma och skapa.
Kurserna gör också att fler får förståelse för hantverket bakom varje föremål.
– I och med att folk går kurser och provar hantverket så får de ett större intresse och mer kunskap om vad det egentligen innebär. Hur svårt det är och hur många delmoment det är att göra en mugg till exempel. Det gör att man värdesätter hantverket på ett annat vis, vilket verkligen lyft hantverket.
Linda Bengtsson beskriver att 122:an har haft stor betydelse för både synligheten och utvecklingen av hennes företag Lera.nu. Framför allt handlar det om att samarbetet gjort att små verksamheter på landsbygden kunnat nå fler besökare tillsammans än var och en för sig.
Cornelia Nilsson

122:an har 15 årsjubileum och Linda Bengtsson som driver butiken Lera.nu var med och startade upp besöksrundan som är fyra gånger per år. Foto: Privat
