Kraftsamlar mot hunger i Afrika
Av Thomas Edgren
280 miljoner människor i Afrika hotas av akut hungersnöd. Värst drabbade är Etiopien, Kenya och Somalia, där situationen förvärras dag för dag. Om inte världssamfundet agerar riskerar 22 miljoner människor svält. Ett högnivåmöte hölls nyligen i Addis Abeba där Afrikanska Unionen, Internationella rödakors- och rödahalvmånefederationen, FAO och Afrikanska utvecklingsbanken gör gemensam sak.
”Hunger är ett av de mest ovärdiga lidanden som en människa kan utsättas för”, betonar Anders Pedersen, Svenska Röda Korset. Foto: Röda Korset.
En av drivkrafterna bakom denna unika plattform är Svenska Röda Korset.
- Vi måste bryta tystnaden kring den katastrof som drabbar miljontals människor i Afrika. Hunger är ett av de mest ovärdiga lidanden som en människa kan utsättas för. Därför måste alla goda krafter gå åt samma håll, säger Anders Pedersen, internationell chef på Svenska Röda Korset, från Addis Abeba.
-
Högnivåmötet handlar dels om att utöka akut hjälp för att rädda liv, dels om hållbara lösningar på längre sikt.
- Frågan är större än enbart hunger och mat, det är en existentiell kris. Människors hela tillvaro står på spel. Tyvärr är hunger en långsam katastrof som inte uppmärksammas förrän det är för sent. Vi får inte upprepa svältkatastrofen 1984 eller Somalia 2010 då 260 000 människor dog, menar Anders Pedersen.
-
Bakom det akuta läget i Afrika finns flera orsaker, däribland den längsta torkan på 40 år som drabbat vissa länder.
- Klimatkrisen är ett faktum och kan betyda för mycket eller för lite regn. Bönder tvingas fly innan skörden är klar, en del har inget annat val än att äta utsädet till nästa skörd. I krigsdrabbade länder skärs även tillgången till mat av, säger Anders Pedersen.
Han får medhåll av sin kollega från Kenya Röda Kors, generalsekreterare Dr. Asha Mohammed. Under senaste året har hon tvingats se antalet människor som drabbas av matosäkerhet öka från 2,8 till 4,1 miljoner.
- Kenyas Röda Kors agerade för ett år sedan och ryckte ut för att hjälpa, men det är en kamp mot klockan. Om man åker ut i byarna möter man människor som inte ens orkar ta sig från sina hem. Människor berövas sin värdighet och lämnas utan hopp om att få bli en del av samhället, säger hon.
Samtidigt pekar hon på att hjälpen också måste rikta sig till dem som befinner sig i riskzonen för hungersnöd.
-
- Vi kan inte bara rädda människor från att drunkna i swimmingpoolen, vi måste också hindra andra från att ramla i, säger hon.
Röda Korset är på plats i de hungerdrabbade länderna. Värst är läget i delar av Somalia, Etiopien, Kenya, Sudan, Sydsudan, Madagaskar och Nigeria. Just nu trappas insatserna upp för att rädda liv. Samtidigt måste nya svältkatastrofer förhindras.