ALVESTA 2025-11-5 KL. 10:00

Fritidsbanken är invigd i Alvesta ”En ny mötesplats där alla är välkomna”

Av Josefin Petersson

Fritidsbanken är invigd i Alvesta ”En ny mötesplats där alla är välkomna”
Nina Rydström, kultur - och fritidsnämndens ordförande knöt symboliskt band mellan Alvesta kommun och Fritidsbanken Sverige tillsammans med Lenita Franzell som är verksamhetsutvecklare på Fritidsbanken Sverige. Foto: Josefin Petersson

ALVESTA. Efter många års väntan har Alvesta fått sin egen Fritidsbank, en plats där alla, oavsett ålder eller ekonomi, kan låna sport- och fritidsutrustning helt gratis. Vid invigningen i Hagaskolans gamla gymnastiksal hyllades engagemanget, hållbarheten och den lokala drivkraften bakom satsningen.

Efter flera års planering kunde Fritidsbanken i Alvesta äntligen slå upp portarna under festliga former i mitten på förra veckan.

– Både Pontus och jag drivs av både hälsa och motion, men vi har en annan passion och det är hållbarhet och återbruk. Så det gör den här dagen då och Fritidsbanken väldigt speciellt. Det här är precis det här, det är återbruk av saker och Fritidsbankens grundtema är att få folk i alla åldrar att röra på sig mera. Vad kan då egentligen vara bättre än att få jobba med det här, för mig personligen känns det också extra speciellt eftersom jag är uppväxt i Alvesta och har haft gymnastik här. Vi är så tacksamma för alla generösa människor som skänkt utrustning, utan er hade det inte varit möjlig, säger Stefanos Papamichailidis, Fritidskonsulent på Fritidsbanken i Alvesta.

Under invigningen riktades det också flera speciella tack till personer som varit extra betydelsefulla för Fritidsbanken i Alvesta.

– Vi vill också passa på att rikta lite extra tack till personer som gjort detta möjligt tillsammans med oss, dels Mario som byggt mycket av den inredning som håller ordning på alla prylar. Sedan vill vi också rikta ett tack till Malin Stenkilsson som företräder Bards fond som förvaltas av Svenska kyrkan skänkt pengar, vilket möjliggjort att vi kunnat köpa in tillgänglighets anpassade prylar också. Sedan vill vi också rikta ett tack till Lasse som hjälpt till att registerna och kategorisera alla prylar, målet var för att kunna öppna att samla in 1 500 prylar, vi är strax uppe i 3 000, säger, Pontus Albinzon, Fritidskonsulent på Fritidsbanken i Alvesta.

Redan 2017 började Alvesta kommun fundera på att skaffa en Fritidsbank, det dröjde sedan ytterligare några år innan projektet drog i gång på riktigt.

– Nu 2025 står vi här och ska öppna den efterlängtade Fritidsbanken. Sedan Stefanos och Pontus började hos oss på Kultur och Fritid så har allt gått i en rasande fart, ni har gjort ett fantastiskt arbete med att få detta i mål och wow vilken fantastisk mötesplats ni har skapat med fokus på återbruk av både lokalen och alla prylar som finns till utlåning. Mer fysisk aktivitet är bra för såväl kropp som själ och fysisk aktivitet knyter också människor samman, vad kan då vara bättre än en Fritidsbank som gör just detta, det blir en ny mötesplats där alla är välkomna och alla får samma möjlighet att låna helt gratis. Det här är en satsning för folkhälsan, hållbarhet och nyfikenhet, säger Nina Rydström, Kultur - och fritidsnämndens ordförande.

På plats under förra veckans officiella invigning fanns också Lenita Franzell som är verksamhetsutvecklare på Fritidsbanken Sverige.

– Man kan tro att Fritidsbanken handlar om prylar, men det gör den inte. Det handlar om att möjliggöra en aktiv fritid och att ge saker nytt liv. Hela 1,8 miljoner prylar har fram till dagens datum blivit utlånade på Fritidsbanker runt om i Sverige. 42 procent av dem som kliver in på en Fritidsbank säger att den här aktiviteten som jag tänker göra hade inte blivit av om det inte fanns prylar att låna, så vi gör en stor insats för den fysiska hälsan och välmående i samhället, säger Lenita Franzell verksamhetsutvecklare på Fritidsbanken Sverige.

Josefin Petersson

Många nyfikna besökare kikade runt under invigningen för att se vad som fanns till utlåning. Foto: Josefin Petersson




Pontus Albinzon och Stefanos Papamichailidis är Fritidskonsulenter på Fritidsbanken i Alvesta. Foto: Josefin Petersson



Målet för att kunna öppna Fritidsbanken i Alvesta var att samla in 1 500 prylar, men de är strax uppe i 3 000 insamlade prylar. Foto: Josefin Petersson