Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. Lördagen den 24 maj invigde Gemla Hembygdsförening en ny vandringsled i Pär Lagerkvists barndomsmiljö.
- Det här har stor betydelse för Gemla, det är en del i attraktionskraften för Gemla och en möjlighet att komma nära Pär Lagerkvists barndomsmiljöer, säger Ola Aronsson, vice ordförande i Gemla Hembygdsförening
Författaren, poeten och dramatikern Pär Lagerkvist föddes den 23 maj 1891 i Växjö och avled den 11 juli 1974 på Lidingö.
Han satt med i Svenska Akademien från 1940 och fick Nobelpriset i litteratur 1951.
I den självbiografiska romanen ”Gäst hos verkligheten” tecknar han sitt barndomshem vid järnvägsstationen i Växjö och händelser i Gemla från hans barndom.
Men hans föräldrar var från Öja och hade flyttat in till Växjö. Både hans far- och morföräldrar hade gård i Gemla och Pär Lagerkvist tillbringade somrarna som barn och ung på deras ställen.
Pär Lagerkvists mormor begravdes i Öja kyrka 1905, vilket han beskriver i ”Gäst hos verkligheten” från 1925.
Så Pär Lagerkvists koppling till Gemla är stark. Att minnet av Pär Lagerkvists koppling till Gemla hålls vid liv är Gemla Hembygdsförenings förtjänst.
Det finns bland annat ett minnesrum över författaren i hembygdsgården i Gemla som Lagerkvist-forskaren och instiftaren av Pär Lagerkvist-samfundet, Willy Jönsson, lät inreda 1985. Nu har hembygdsgården i Gemla tagit fram ett informationshäfte med en karta som man kan använda för att besöka 18 platser i Gemla som Pär Lagerkvist nämner i romanen ”Gäst hos verkligheten”. Tavlorna i Gemla är utformade så att de under lång tid ska kunna sprida information om Pär Lagerkvists anknytning till orten.
Det här är ett stort projekt som Tilman Fuchs har ansvarat för och som har tagit långt tid att förverkliga - och det har kostat runt 12 000 kronor och en hel ideellt arbete.
Växjö kommun har bidragit med ett kulturbidrag på 7 000 kronor till projektet.
Invigningen av vandringsleden ägde rum klockan 14.00 på lördagen vid Gemla Hembygdsförening.
Lite senare på lördagen, vid klockan 17.00, framfördes några av Pär Lagerkvists dikter, Hjärtats sånger, i Öja kyrka. De var tonsatta och reciterades av Frank Jonelid och Pärs Polare och Eva Carlsson och Gudrun Runesson.
hans nilsson