Av Hans Nilsson
KRONOBERG. Flera stora företag i Kronoberg som Ikea och Nibe vill locka arbetskraft från Nederländerna.
Tillsammans med Växjö, Alvesta, Tingsryd och tre andra kommuner i Kronoberg och Region Kronoberg deltog de på Europas största emigrationsmässa i Nederländerna den 21-22 mars.
Det här är en av de mest omfattande satningarna hittills på att locka nya invånare till Kronoberg. Tanken är att man gemensamt ska visa upp Kronoberg som en attraktiv plats för nya invånare, kompetens, entreprenörer och företag.
Tidigare har Region Kronoberg och Tingsryd, Markaryd och Ljungby kommuner deltagit på emigrationsmässan, Emigration Expo, i i Utrecht i Nederländerna.
Men den 21-22 mars i år anslöt även Alvesta, Älmhult och Växjö kommuner, tillsammans med fyra av länets största arbetsgivare:Ikea, Nibe, Konecranes och Amokabel.
Allt fler i det tätbefolkade Nederländerna lockas av lugnet i vardagen och närheten till naturen i Kronobergs län.
Enligt SCB.s siffror är Kronoberg en av de mest populära platserna i landet för nederländare att äga fritidshus i.
Från 2004 till 2024 ökade också antalet invånare med nederländskt ursprung i Kronoberg från 125 till 667.
Ralf Fleuren och hans familj flyttade 2023 från Nederländerna till Moheda i Alvesta kommun.
Ralf Fleuren i Moheda har funnit det lugn, den natur och den vardag han sökte.
Han och familjen trivs i Moheda.
- Efter vår resa genom Småland kände vi att just Moheda hade den rätta balansen; nära till naturen, ett tryggt sammanhang för barnen, och med Växjö bara en halvtimme bort. I dag trivs barnen, vi har fått fina vänner och kan både jobba internationellt på distans och bygga upp våra företag här hemma, säger Ralf Fleuren.
Ralf Fleuren följer med som ambassadör på emigrationsmässan, Emigration Expo.
På mässan ska han vara med och visa nederländarna de möjligheter som finns i Kronoberg.
Både när det gäller jobb och företagande - men också en natur och en livsstil som många i Nederländerna längtar efter.
René Jaramillo (M) är ordförande regionala utvecklingsnämnden.
Han påpekar att konkurrensen om kompetens är global och att det inte går att vänta med att agera.
- När kommuner, region och näringsliv står sida vid sida visar vi att Kronoberg är en framtidsmiljö för människor som vill bygga liv, företag och idéer. Att attrahera nya invånare handlar inte bara om inflyttning, det handlar om långsiktig tillväxt, kompetensförsörjning och att stärka hela regionens konkurrenskraft, säger René Jaramillo.
På Ikea i Älmhult är man van att jobba med nederländare.
Det bor just nu runt 100 personer i Älmhults kommun som är från Nederländerna.
Ikea är gärna med på satsningen för att få arbetskraft från Nederländerna.
- Vi är glada över att delta på Emigration Expo i Utrecht och få dela med oss av de fantastiska jobbmöjligheterna som finns på Ikea i Älmhult.
- Älmhult är hjärtat av vår verksamhet med 14 olika Ikea-bolag där 5 500 människor från hela världen jobbar med varierande uppdrag med allt från produktutveckling och design till distribution och kundmöte, säger Tony Carlsson, Assignment Leader Schools & Education på Ikea Älmhult AB.
För Nibe i Markaryd är det viktigt att vara med på på Emigration Expo.
Det är andra året Nibe deltar och man ser ett stort värde i att möta potentiella framtida anställda från andra delar av Europa, förklarar Magnus Blomsterberg, HR-chef på Nibe AB.
Deltagandet på Emigration Expo i Nederländerna sker inom ramen för Business Region Kronoberg.
Det är ett samarbete mellan Region Kronoberg och kommunerna i länet. Region Kronobergs medverkan finansieras av bland annat EU:s regionala utvecklingsfond och Tillväxtverket.
Hans Nilsson
