VÄXJÖ 2025-3-26 KL. 17:20

Smuts och personal som röker i köket - ett matställe fullt av brister i Växjö

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Vid en inspektion på ett matställe i Växjö såg kommunen hur personalen stod och rökte cigaretter i köket när de hanterade livsmedel.
Det var bara en av en mängd brister som hittades på det här stället.

Smuts och personal som röker i köket - ett matställe fullt av brister i Växjö
Kryddor i tunna. Foto: Växjö kommun

Växjö kommuns inspektör gjorde en uppföljande kontroll på ett matställe i Växjö nyligen för att se om bristerna i de förra kontrollerna 2023 och 2024 var åtgärdade.

Men det var lite si och så med den saken. Det är en hel del som inte sköts som det ska på det här matstället i Växjö.

Bland annat saknades det handtorkspapper på toaletten vid andra handtvättställ.

Man såg till exempel att det fortfarande saknades handtorkspapper vid handtvättstället i hallen utanför personaltoaletten.

Istället hänvisades personalen till en pappersrulle vid pizzabänken, men det är för långt ifrån handtvättstället i hallen. Så den avvikelsen var inte åtgärdad.

I det utrymme där pizza hanteras saknas möjlighet att tvätta händerna.

Det har tidigare funnits ett handtvättställ vid kassan, men det är blockerat nu.

Handfatet i hallen är inte lämpligt placerat för att kunna användas av personal som jobbar vid pizzaugnen. Även om personalen använder handskar behöver de kunna tvätta händerna ofta.

Handskar ersätter inte en god handhygien, påpekar kommunens inspektör.

Vid kontrollen stod personalen som hanterar livsmedel och rökte i arbetskläder i livsmedelslokalen. Man får inte röka i lokalen, detta är givetvis inte hygieniskt.

Samhällsbyggnadsförvaltningen på kommunen har vid kontroller i februari 2023 och i november 2024 påpekat att det fanns livsmedel med utgångna datum - eller där det inte framgick vad det var för livsmedel, leverantör eller utgångsdatum i lokalen.

En ansvarig på matstället uppgav då att de omgående skulle rensa i lokalen och i kylar och frysar och göra en ordentlig utrensning.

Men vid kontrollen nyligen fanns flera livsmedel i lokalerna som den anvarige uppgav var för privat bruk, eller som inte hade används på länge.

Han uppmanades nu på nytt att rensa bort dessa. I verksamheten får bara livsmedel finnas som tillhör företaget.

Privata livsmedel ska separeras från företagets livsmedel och föremål och tydligt märkas upp som privata.

I lokalerna fanns även livsmedel och förpackningsmaterial, som pizzakartonger och engångsförpackningar, som förvarades direkt på golvet eller i smutsiga utrymmen. Glassbägare förvarades bland kemikalier. Det förekom golvförvaring i frysrummet och i butiken fanns chips som hade bäst-före-datum.

Men chipsen var inte märkta med ”utgånget datum” eller liknande text.

Vid tidigare kontroller har man påtalat att lokalen var belamrad med utrustning, livsmedel och andra föremål.

Den ansvarige på stället uppgav i november 2024 att de skulle röja och städa så de fick ett bättre flöde och överblick av lokalen.

Men den här avvikelsen var kvar vid senaste kontrollen. Lokalerna är fortfarande fulla med utrustning som inte används, livsmedel, förpackningsmaterial och andra föremål.

De här lokalerna kan inte rengöras ordentligt på grund av att det finns saker överallt.

I avfallshantering utomhus var det dessutom skräpigt runt avfallskärlen, och det ökar risken för skadedjur.

Utrymmet utomhus var också belamrat med föremål - det gör att personalen inte kan rengöra marken runt avfallskärlen eller upptäcka spår av skadedjur.

Lampan i frysrummet fungerade inte heller och lysrör precis utanför degrummet saknade kåpa. Om ett lysrör går sönder kan glas hamna i degrummet. Livsmedelslokaler ska ha en tillräcklig belysning– naturlig och/eller artificiell.

Lokaler där livsmedel bereds, behandlas eller bearbetas ska vara utformade så att de tillåter god livsmedelshygienisk praxis. Bland annat ska det finnas skydd mot förorening mellan och under olika moment i arbetet.

Vid tidigare kontroller har inspektörerna påpekat att städutrustningen var mycket smutsig. Det gick inte att se vilken städutrustning som var ren. Golvmoppar förvarades direkt på golvet. Denna avvikelse var kvar nu.

Detta trots att personalen vid flera kontroller fått rådet att förvara städutrustning som golvmoppar upphängda på en krok för att torka.

hans nilsson

Golvförvaring i frysrum. Foto: Växjö kommun

Golvförvaring av pizzakartonger och mjöl. Foto: Växjö kommun

Smutsig städutrrustning. Foto: Växjö kommun

Förvaring av packningsmaterial. Foto: Växjö kommun

Lysrör saknar skyddskåpa. Foto: Växjö kommun

Fritös framför städförråd. Foto: Växjö kommun

Förvaring av packningsmaterial. Foto: Växjö kommun




Kartonger på pizzabänk. Foto: Växjö kommun



Glassbägare bland kemikalier. Foto: Växjö kommun