Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. I år firar Odd Fellow-logen nr 101 Ansgarius i Växjö 100 år.
Odd Fellow Orden erbjuder ett starkt socialt nätverk med honnörsord som vänskap, kärlek och sanning.
- Vi är en loge där vi jobbar på att skapa den bästa versionen av oss själva, säger Sven-Arne Karlsson, en av de 147 medlemmarna i logen.
Den 15 maj 1926 startades Odd Fellow-logen nr 101 Ansgarius i Växjö.
Det var 42 år efter att Odd Fellow Orden infördes i Sverige.
Lördagen den 25 april kommer detta 100-årsjubileum att firas med start klockan 12.30 på Kungsgatan 13 B där Odd Fellow delar ordenslokal med Frimurarna.
Det blir mingel, bubbel och tilltugg när årsdagen högtidlighålls.
Sedan väntar utdelning av veterantecken, kaffe och tårta, musik, jubileumshögtid med altarbygge och tillkännagivande av mottagare av välgörenhetsfonden.
Firandet fortsätter klockan 18 på Stadshotellet med bankett, trerätters festmeny och tal och dans till storbandet Ballroom Band.
Odd Fellows medlemmar är stolta över att kunna fira att ordenssällskapet har funnits i 100 år i Växjö.
- Det här är en etisk orden. Man blir en god och snäll medmänniska av att vara med i Odd Fellow. Vi är väldigt snälla människor, förklarar Sven-Arne Karlsson.
Odd Fellows ledord är vänskap, kärlek och sanning i praktisk handling - de tre länkarna i deras logotype symboliserar detta.
Kärnan i verksamheten är att man ska utvecklas och bli en bättre människa.
Flera av medlemmarna vittnar om att det har påverkat dem.
När Sven-Arne Karlsson gick med i Odd Fellow 1997 drev han ett företag i Växjö.
Han blev medlem mycket för att han tänkte att han skulle skaffa sig nya affärskontakter som han kunde ha nytta av.
- De mål jag satte upp med mitt företag var att tjäna mer pengar hela tiden. Men efter en tid i Odd Fellow fick jag lite andra ögon. Jag började tänka på vad jag skulle göra för att bli en bättre medmänniska.
Per Anders Joveling har utvecklats på ett annat sätt.
- Jag var blyg och tillbakadragen innan, men jag har blivit mycket mer öppen mot andra tack vare att jag haft flera fina uppdrag i Odd Fellow.
Jonas Lundgren har gjort framsteg som människa på andra viktiga områden.
- Förr hade jag svårt att lyssna på andra. Men med hjälp av de kunskaper jag fått här har jag mycket lättare att lyssna till andra nu.
- Jag har fått en annan uppfattning om döden också, jag har lättare att prata om döden. Innan hade jag väldigt svårt för att gå på begravningar, men det hanterar jag bättre nu.
Som medlem i Odd Fellow ska man bland annat besöka de sjuka, hjälpa de nödställda, begrava de döda och uppfostra de föräldralösa.
Man följer sin bröder och systrar, som medlemmarna i Odd Fellow kallar varandra, till den sista vilan.
Dessutom besöker man dem i hemmet om de mår dåligt, om de är inlagda på sjukhuset eller hamnat på äldreboende när de blir gamla.
- Det är ett så starkt socialt nätverk som jag inte får någon annanstans. När jag var inlagd på sjukhus besökte bröderna i Odd Fellow mig och de ringde till mig. Det betydde jättemycket för mig att ha det stödet, det var väldigt stort, förklarar Jonas Lundgren.
Om man är intresserad av att bli medlem i Odd Fellow och är minst 18 år kan man bli bjuden till en informations- och frågestund, en så kallad vänafton.
Medlemmar kan också rekommendera exempelvis vänner, arbetskamrater och grannar till en vänafton.
Är man inte bekant med någon medlem och vill gå med kan man kontakta övermästaren, ordföranden, eller undermästaren, vice ordföranden.
För att bli medlem är det viktigt att man ha en öppenhet för livet. Blir man accepterad väntar en invigning.
- Vi har inte så mycket hemligheter i den här orden. Det är bara när man invigs och gradgivningen som vi håller för oss själva, berättar Jonas Lundgren.
Det kostar 1 200 kronor per år i medlemsavgift och en del av den summan går till välgörenhet.
- Man kan inte säga att vi är en välgörenhetsorganisation, men vid varje möte ger man en brödragåva. Vi har skänkt pengar bland annat till sjukhusskolan och sjöräddningssällskapet, säger Jonas Lundgren.
Till firandet den 25 april har man samlat in pengar till en jubileumsfond på 250 000 kronor som ska gå till olika organisationer.
Odd Fellow har sina möten varannan torsdag med start klockan 19.
- Då har vi en klädregel som säger att alla ska ha en mörk kostym, vit skjorta, grå slips och svarta skor för att ingen ska känna sig annorlunda, förklarar Jonas Lundgren.
Efter det ordinarie mötet den 9 april kommer Odd Fellow dela ut sitt årliga musikstipendium till Simon Berg i Växjö som är en talangfull violinist.
Odd Fellow gör detta i samarbete med Växjö Kulturskola som väljer en tredjeårselev som mottagare.
Hans Nilsson

Odd Fellows ledord är vänskap, kärlek och sanning i praktisk handling - de tre länkarna i deras logotype symboliserar detta. Foto: Hans Nilsson

Odd Fellow delar ordenslokal med Frimurarna på Kungsgatan 13 B i Växjö. Foto: Hans Nilsson
