VÄXJÖ 2026-8-13 KL. 10:00

Kyrkorna vill skapa en lugn oas vid Speakers Corner

Av Josefin Petersson

VÄXJÖ. Med hembakat fika, musik, dans, samtal och aktiviteter för alla åldrar vill kyrkorna i Växjö erbjuda en plats för gemenskap under Karl-Oskardagarna. I år står de dessutom för scenprogrammet vid Speakers Corner, med budskapet, Du är älskad, vi finns här för dig, kyrkorna tillsammans.

Kyrkorna vill skapa en lugn oas vid Speakers Corner
Lisa Edlund är pastor på Ulriksbergskyrkan. Foto: Pressbild

Under Karl-Oskardagarna är det flera kyrkor tillsammans som har ett cafétält med hembakat bredvid Speakers Corner, dessutom kommer det även att bli olika typer av aktiviteter.

– Förutom hembakat kommer det också finnas någon att prata med om livets stora frågor. I år har vi även ansvar för programmet på scenen. Det blir ett varierat program med både musik och dans, allt från barnföreställning till gospelkör. Vi kommer även ha med dans från olika dans-studios i stan. På kvällarna blir det ungdomshäng med FIFA och brädspel, samt nygräddade pannkakor. På söndagen klockan 14:00 kommer vi även ha en gudstjänst i Linnéparken, berättar Anette Eidenskog, pastor på Ulriksbergskyrkan.

Kyrkorna i Växjö brukar i princip alltid medverka under Karl-Oskardagarna, de har en lång tradition av att vara just vid Speakers Corner med både fika och program.

– Vi på Ulriksbergskyrlan har alltid gudstjänst på söndagar klockan 10:00 och då är det även samlingar för barnen under tiden, något vi kallar Deluxe. Alpha har vi varje termin om man är nyfiken på kristen tro. The House är för ungdomar varje fredag klockan 19:30, samt konfirmation för de som går i åttan. Vår verksamhet Neighbourhood har funnits sedan 2017 och i verksamheten möter vi killar på gymnasiet i ett inspirerande och lockande upplägg med fokus på att utvecklas i skolan, inför arbetslivet och i sin personliga karaktär. Vi har också verksamheten Sistry, med stöd från Allmänna arvsfonden. Sistry bygger vidare på projektet Neighbourhood. Målet med Sistrys verksamhet är att stärka unga tjejer i socialt utanförskap. Vi öppnar vägar till självinsikt, studiemotivation och livsmod genom gemenskap, vägledning och upplevelser som gör skillnad, berättar Lisa Edlund, pastor på Ulriksbergskyrkan.

Programmet under Karl-Oskardagarna genomsyras av temat, Du är älskad, vi finns här för dig, kyrkorna tillsammans.

– Vi vill sprida glädje och frid. Det är en orolig värld och en orolig tid och mitt i allt detta så tror vi att man ändå kan känna frid. Vi som kristna har en tro som bär oss genom allt så självklart är det en del av vårt budskap. Någon uttryckte för några år sedan att när man kom till kyrkornas tält så var det som en lugn oas mitt i allt stim på Karl-Oskardagarna, det är fint om det kan vara så, berättar Anette Eidenskog.

Lisa Edlund bygger också vidare på varför det är viktigt för dem att vara en del av Karl-Oskardagarna.

– Vi tror att kyrkan verkligen behövs och vi kan få vara en trygg plats där man kan få känna värme och kärlek. Vi vill vara där människor finns och dessa dagar är människor på stan. I vårt cafétält är det en plats att sjuka ner vid ett av borden och mumsa på något hembakat och samtala med någon. Vi vill erbjuda en lugn plats mitt i allt stoj och stim. Karl-Oskardagarna lyfter vår stad. Det är något roligt som händer för alla som bor i Växjö och runt om. Det är en härlig folkfest där människor får ha roligt. Äta god mat, lyssna på musik och mötas, avslutar Lisa Edlund.

Josefin Petersson

Anette Eidenskog är pastor på Ulriksbergskyrkan. Foto: Pressbild



SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter