VÄXJÖ 2023-2-3 KL. 12:31

Har gymmen blivit en djungel?

Av Josefin Petersson

Då var ett nytt år här. Är ditt gym smockat med nya medlemmar? Nästan lite förväntat kanske vid denna tiden på året. Jag skriver direkt till dig som är rutinerad och varit i träningssvängen ett tag.

Har gymmen blivit en djungel?
Thom Andersson, krönikör. Foto: Pressbild


Jag förstår att det är jobbigt. Alla de nya medlemmarna har ju bara inte koll!? De unga människorna står i grupp och pratar mer än de tränar, de äldre medlemmarna sitter på maskinerna utan att använda dem, och de flesta plockar varken iordning efter sig, sen ser ju de flesta rätt roliga ut när de tränar. Förmodligen har de flesta inte lyft en hantel i sitt liv. Vad är det för djungel!?

MEN, det personer som oss måste tänka på är att alla dessa människor är på främmande mark, som för dem oftast upplevs som oerhört obehaglig. För dig som är vältränad och van vid träningen, så är ångesten för dem mycket värre än vad du upplever din irritation vid denna tiden på året. De besöker ju DITT andra hem, inte tvärtom.

Jag som har jobbat som tränare i över 10 år och har jobbat väldigt nära människor och deras känslor kring gymmet, har en klar syn över hur jobbig en sån process kan vara. Att bara ta klivet i att köpa ett gymkort och dra på sig alltför tighta träningskläder (när man redan är obekväm i sig själv) och sen se alla andra som är långt för en själv, är ofta fruktansvärt! Kanske är det bättre att inte elda på ångesten, utan bara hjälpa dem på traven?
Du ser, det där med att ta tag i sin träning är perfekt upplagt för att misslyckas innan man ens startat. Är du insatt i träning vet du precis vad jag menar. Att träna effektivt, och äta i linje med den är en mycket, mycket svårare process än vad många förstår. Vad är ens en så simpel sak som ett kaloriunderskott, eller ens set och reps? Bara en sån enkel grej som att sätta ihop ett program är rena grekiskan för någon som inte är insatt i det.

Man klankar ofta ner på de smockfulla gymmen och de nya medlemmarna. De sabbar ju lite ditt fokus och din rutin när de bara inte kan bete sig som vi önskar. Jag personligen har valt att på min egen anläggning ha ett tak med antal medlemmar för att inte låta detta påverka mina befintliga medlemmar, och för lite sen satte jag ett stopp för ungdomar här. Detta för att låta processen med nya medlemmar inte bli för ångestladdad…

MEN, ger det det nya året en chans till att skapa nya rutiner så är jag helt med. Allt som kan styra om dåliga rutiner och ohälsosam kost är väl ändå något bra? Alla börjar någon gång och någonstans. Även om det är jobbigt för oss under en månad när det är smockfullt, får vi väl ändå heja på de som är nya?

Så var den där förebilden och försök vägleda de där människorna. Kom ihåg att vi alla var nybörjare någon gång!

Thom på STEAM