Av Hans Nilsson
PRIDE. Årets Pride-parad i Växjö sker den 9 maj med start klockan 14.00 från Norrtullskolan. Den går sedan genom centrala Växjö och avslutas i Linnéparken där två folkkära artister i form av Andreas Lundstedt och Nanne Grönvall bjuder på en hejdundrande konsert för publiken.
I Linnéparken kommer mat från food trucks och fika att finnas att köpa.
Där kommer också årets Pride-låt spelas. Den heter ”Det var menat”, och är skriven och framförd av 22-åriga Zalma Lopez från Malmö sm numera bor i Växjö.
Hon går på Linnéuniversitetets Singer-songwriterprogram, som Växjö Pride samarbetar med sedan flera år och som innebär att en ny pridelåt skapas till varje festival.
Låten handlar om självkärlek och personliga resor. Zalma Lopez vill med texten påminna om att alla människor är sedda, älskade och menade att vara precis som vi är.
För henne känns det självklart att få bidra till Pride:
- Som en del av HBTQIA+-communityt har Pride varit en plats där jag känt mig sedd och förstådd. Det betyder mycket att få bidra till något som gör så stor skillnad, förklarar Zalma Lopez.
På scenen i Linnéparken kommer också Växjö Prides hederspris delas ut som en hyllning till minnet av Charlie Ånfors Sten.
Konserten leds från scenen i Linnéparken av Andreas Dahl.
Han kommer guida publiken i Pride-finalen som varar i en och en halv timme.
Andreas Dahl får presentera två mycket kända, rutinerade och omtyckta stjärnor från Melodifestivalen som kommer stå på scenen.
Andreas Lundstedt firar 30 år som artist i år. Han ses som en självklar queerikon och som Sveriges okrönte discokung.
I hans karriär har han gjort alltifrån Alcazar till solo, musikal och mycket mer.
Med Andreas Lundstedt på scenen kan man alltid räkna med glädje, passion, energi, karisma och dans.
Den andra folkkära artisten som kommer förgylla Linnéparken den 9 maj är ingen mindre än Nanne Grönvall.
Hon är också en artist med stor scennärvaro, glädje och värme, precis som Andreas Lundstedt.
Nanne Grönvall dök upp i årets Melodifestival som mellanakt och sjöng ett energifyllt medley till publikens stora jubel.
Dessa båda älskade artister förkroppsligar det Pride står för med värme, inkludering och glädje och kan säkert skapa en färgsprakande show som bjuder in till gemenskap och allsång.
Hans Nilsson

Med Andreas Lundstedt på scenen kan man räkna med glädje, passion, energi, karisma och dans i Linnéparken. Foto: Anna-Lena Ahlström

Tusentals festdeltagare brukar gå i Pride-tåget i Växjö. Foto: Hans Nilsson
