VÄXJÖ 2023-12-1 KL. 18:15 Coop Norremark: "Ett föredöme inom handeln i Sverige"
Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. Coop Norremark i Växjö har utsetts till den bästa arbetsplatsen inom handeln i hela Sverige 2023.
- Vi har ett bra samarbete mellan fack och arbetsgivare, då får man glada anställda som jobbar bra, säger Aida Bermani, lokal ordförande i Handels.
- Aida är jättebra, hon bryr sig både om de anställda och företaget, förklarar Emil Bergkvist, biträdande butikschef på Coop Norremark.
"Ett glatt och härligt gäng som ställer upp för varandra. Fackligt arbete med mycket engagemang har lett till att alla anställda som vill ha det har fått fler timmar på sina kontrakt". Foto: Hans Nilsson
När ordföranden för Handelsanställdas förbund, som sitter i Stockholm, klev in på Coop Norremark i Växjö nyligen kände hon att det var en exceptionellt bra arbetsplats.
- Jag kände genast den här kamratandan och att personalen är så glad. Vilken gemenskap de har. Alla är så stolta. Nu bor jag ju inte här, men nog skulle jag kunna tänka mig att jobba i den här butiken om det vore aktuellt, säger Linda Palmetzhofer.
Hon och resten av juryn i Handelsanställdas förbund gjorde med andra ord inget misstag när de valde Stora Coop Norremark i Växjö till den bästa arbetsplatsen inom handeln i Sverige i år.
I motiveringen står det:
”Ett glatt och härligt gäng som ställer upp för varandra. Fackligt arbete med mycket engagemang har lett till att alla anställda som vill ha det har fått fler timmar på sina kontrakt. Klubben är inte rädd för att ställa krav på arbetsgivaren, samtidigt som det finns en god dialog och samverkan. Stora Coop Norremark är en värdig vinnare av Handels bästa arbetsplats 2023”.
- Den här arbetsplatsen är ett föredöme när det gäller samverkan mellan fack och arbetsgivare. Andra arbetsplatser inom handeln borde ta efter det, förklarar Linda Palmetzhofer.
- På Coop Norremark har de anställda kontrakt på minst 30 timmar i veckan. Tyvärr är det fler och fler arbetsgivare inom handeln som underbemannar butikerna. Jag vet fast anställda i vissa butiker som går på kontrakt på åtta timmar i veckan.
Aida Bermani är ordförande i fackklubben och jobbar som säljare i Coop-butiken på Norremark.
Det är hon bland annat som förhandlat fram de anställdas kontrakt och scheman med arbetsgivaren.
- Vi har mycket långa kontrakt för att vara inom handeln, 30-35 timmar i veckan. Man måste ju kunna försörja sig på sitt jobb, berättar Aida Bermani.
- Om man är ledig när det är storhelg som jul och nyår då är man ledig alla dagarna eller två av tre, så att det blir en sammanhållen ledighet och man kan vara med familjen. Det är inte många inom handeln som har det så.
Hon var lycklig och sken som en sol när Handelsanställdas förbund med ordföranden Linda Palmetzhofer besökte butiken och delade ut priset.
Aida Bermani är stolt över att jobba på den bästa arbetsplatsen i hela Sverige.
Att facket och arbetsgivaren har en bra samverkan och att de anställda har bra kontrakt och scheman leder till mycket positivt, tror hon.
- Vi är glada på den här arbetsplatsen. Det påverkar mycket, vi har mycket lite av sjukskrivningar och vi är en av de stora Coopbutiker i landet som får bäst betyg i kundbemötande. Vi är glada och hälsar på kunderna, de känner att de blir sedda, säger Aida Bermani.
Den tillfälliga butikschefen på Coop N9rremark Emil Bergkvist, som snart ska bli säljchef, är också stolt över priset.
- Det är ju hela arbetsplatsens pris. Trivs man bra så gör man ett bra jobb och man blir inte sjuk. Vi har en stomme av anställda som jobbat här i flera år och många i personalen umgås utanför jobbet, berättar Emil Bergkvist.
hans nilsson
- Den här arbetsplatsen är ett föredöme när det gäller samverkan mellan fack och arbetsgivare, säger Linda Palmetzhofer, ordföranden för Handelsanställdas förbund, och gratulerar Aida Bermani, lokal ordförande i Handels. Foto: Hans Nilsson
Aida Bermani, klubbordförande på Coop Norremark, och Emil Bergkvist, biträdande butikschef på Coop Norremark, lyfter fram den goda samverkan mellan facket och arbetsgivaren som förklaring till att det är en så bra arbetsplats. Foto: Hans Nilsson