Av Cornelia Nilsson
TINGSRYD. Den 7 november 1985 bildades Konsertföreningen Tingsryd. I år firar de 40 årsjubileum med att utöka antalet konserter.– Unikt med våra konserter är att man kommer artisten nära, säger Lars-Erik Tobiasson, ordförande i Konsertföreningen Tingsryd.
Några månader efter att Konsertföreningen i Tingsryd bildades spelades den första konserten på programmet i Linneryds bygdegård en kall och snörik februari. Sedan dess har föreningen arrangerat över 500 konserter. Nu firar de med sammanlagt tio, istället för åtta, konserter under hösten och våren.
Till hösten släpps dessutom en bok om föreningens fyra första decennier. Kulturjournalisten Tore Sjöqvist har undersökt hur en konsertförening på en liten ort kunde bli en av Sveriges mest välkända arrangörer. Hans research har lett honom genom gamla programblad, protokoll, affischer, fotografier och gästböcker, kompletterat med samtal med många av de som varit med på vägen.
– Vi hoppas att boken blir klar till föreningens födelsedag den 7 november, säger Lars-Erik Tobiasson, ordförande i Konsertföreningen Tingsryd.
Solobastisten Sébastien Dubé öppnar jubileumssäsongen i Söderportkyrkan i Tingsryd redan nu på lördag den 6 september klockan 16:00 med toner från J.S. Bach till Hugo Alfvén
– Jag ser mycket fram emot lördag. Det är en häftig basist som spelar både folkmusik, jazz och klassiskt, Lars-Erik Tobiasson.
Inför konserten säger artisten Sébastien Dubé:
– Alla känslor kommer att följa med på resan. Från skratt till meditativt och tårar i olika sorters musik! Och akta, fötterna kommer att börja stampa för att ta dig till dansgolvet, säger Dubé.
Nästa konsert är den 4 oktober där Violinisten Charlotte Scott, som tidigare imponerade med ett kort varsel-inhopp, leder orkestern Musica Vitae. Hennes program innehåller verk av Franz Schubert, Kurt Atterberg, Richard Strauss och Sally Beamish. Konserten bjuder på lättsamhet och glädje, sorg och eftertanke och avslutas med ljus och hopp.
– Charlotte Scott som kommer den 4 oktober, var här som ersättare när den bokade artisten blev sjuk. Hon hade en otrolig utstrålning och var fantastiskt duktig. Hon spelar bland annat Franz Schubert, vilket jag också är väldigt förtjust i, säger Lars-Erik Tobiasson
Och ännu mer musik väntar under hösten.
Ny musik från Hensmåla kommer också att presenteras den 26 oktober i Tingsryds konsthall i samarbete med Tingsryds kommun. Ensemblet “Gageego!” framför verk av bland andra Tomas Hulenvik Klingberg och Henrik Denerin. En av medlemmarna i ensemblen är Tomas Hulenvik Klingberg som är bosatt i Hensmåla. Han är verksam både som tonsättare och som lärare vid KulturVerkstan i Tingsryd.
Den 8 november bjuder sopranen Malin Hartelius, som är uppvuxen i Konga, och pianisten Matti Hirvonen på romantiska mästerverk.
Hösten avslutas den 29 november med violinisten Benjamin Schmid som leder konsertföreningens husorkester Musica Vitae.
Stämningen under konserterna menar Lars-Erik gör Tingsryds konsertförening speciell.
– Det skapas en närhet som inte alltid finns i de större sammanhangen. Förväntningarna på hösten är att det ska bli bra musik och att det kommer folk till konserterna, avslutar han.
COrnelia nilsson
Den 4 oktober kommer violinisten Charlotte Scott till Söderportkyrkan. Foto: Matthew Johnson