TINGSRYD 2026-2-7 KL. 18:00

”Hasse åsså lite Tage” kommer till bygden

Av Cornelia Nilsson


YXNANÄS. På fredag den 20 februari förvandlas Holken i Yxnanäs till en scen för svensk humorhistoria när föreställningen Hasse åsså lite Tage gästar bygden.

”Hasse åsså lite Tage” kommer till bygden
Hasse och lite Tage kommer till Holken i Yxnanäs den 20 februari klockan 19:00. Foto: Bild från Ingemar Carlehed och Dan Hellström

Under en timme, mellan klockan 19.00 och 20.00, bjuds publiken in till en varm och lekfull kväll där två av landets största nöjesprofiler, Hasse Alfredsons och Tage Danielssons texter står i centrum. Bakom tolkningarna står Ingemar Carlehed och Dan Hellström, som utgör föreställningens konstnärliga team. Det är de som genom uppläsning, skådespeleri och musik ger liv åt materialet och lotsar publiken genom en värld av kvickhet, eftertanke och igenkänning. Produktionen presenteras av Arena Film & Teaterproduktion.

Föreställningen beskrivs som en riktigt skön blandning av teater, mysig musik och gestaltad uppläsning. I fokus står texter som kanske inte tillhör de allra mest välkända i duons omfattande produktion, men som enligt arrangörerna rymmer samma skärpa, värme och humor som gjort Hasse och Tage till folkkära ikoner.

Cornelia Nilsson