NYHETER 2022-2-17 KL. 16:40

Nu är det klart - det blir ett nytt sjukhus i Räppe

Av Hans Nilsson

Nu är det klart - det blir ett nytt sjukhus i Räppe
Nu finns det majoritet i regionfullmäktige för att besluta om bygget av ett nytt sjukhjus i Räppe. Henrietta Serrate (S), regionråd, och Robert Olesen (S) 2:e vice ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden. Foto: Pressbild

VÄXJÖ. Det nya sjukhuset kommer att byggas i Räppe - det står klart efter att Socialdemokraterna i Region Kronoberg beslutat att rösta för att ett nytt sjukhus byggs i Räppe. Nu finns det därmed en politisk majoritet för Räppe-alternativet. Det nya sjukhuset i Växjö beräknas kosta omkring åtta miljarder kronor.
- Socialdemokraterna har landat i att vi tror att det är Räppealternativet som ger bäst resultat på helheten. Det finns flera skäl till det. Bland annat slipper vi utsätta personal och patienter för det otroligt komplicerade och långa pussel en ombyggnation av dagens CLV skulle innebära. Med ett nytt sjukhus i Räppe får vi bäst möjligheter att bedriva en kvalitativ och modern vård, säger Henrietta Serrate (S), regionråd, som är föräldraledig mellan februari och juni.

Antingen skulle man bygga om och till nuvarande Centrallasarettet i Växjö eller bygga ett nytt akutsjukhus i Räppe.
Moderaterna, Sverigedemokraterna och Centerpartiet har tidigare sagt att de kommer rösta för ett nytt sjukhus i Räppe. Förra fredagen beslutade Socialdemokraterna i Region Kronoberg på sitt gruppmöte att man kommer rösta för att det byggs ett nytt sjukhus i Räppe.
Därmed är det en majoritet av partierna i regionfullmäktige som nu har gått ut med att de kommer rösta för ett nytt sjukhus i Räppe vid sammanträdet som hålls den 2 mars.
Det är bara Liberalerna som hittills har sagt nej till Räppe. De vill att CLV-alternativet utreds mer och har begärt att frågan ska återremitteras. Vänsterpartiet ska fatta beslut om sjukhusfrågan senast den 12 februari.
- Vårt mål är att ge en så bra vård som möjligt till alla som bor i Kronoberg, inte bara idag utan också imorgon. Vi behöver ta hälso- och sjukvården in i framtiden och ny teknik kräver utrymme som inte finns i eller runt befintliga vårdbyggnader i Växjö, säger Robert Olesen (S) 2:e vice ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
Socialdemokraterna påpekar att de sedan 2019 försökt informera sig i sakfrågan och hämtat in åsikter från invånare som medarbetare



hans nilsson