Allt fler anmäls försvunna i Kronoberg
Av Anders Jönsson
Varje gång en person anmäls försvunnen sätter polisen in stora insatser. Nu vill man samarbeta med flera instanser för att minska antalet flergångsförsvinnanden. Foto: Hans Nilsson
VÄXJÖ. Allt fler personer anmäls försvunna. Bara under första halvåret 2020 har polisen fått in 635 anmälningar om försvunna personer i polisområde Kalmar/Kronoberg. I hela region syd handlar det om nästan 3 400 personer, eller 19 personer per dygn. Nu ska polisen samverka med flera instanser för att få ner antalet personer som försvinner flera gånger om.
Av de tusentals personer som försvinner varje år i region syd är det vanligt med vad polisen benämner som flergångsförsvinnanden.
- Utifrån personen som försvunnit, närstående och vårdande personals bästa, kommer vi att föra en dialog för att hitta lösningar på de faktorer som gör att personen gång på gång försvinner, säger Peter Martin som ansvarar för hanteringen av försvunna personer i region Syd.
Varje gång en person anmäls försvunnen sätts stors resurser in för att hitta personen.
- Många gånger kan vi inte förebygga ett försvinnande. Plötsligt har en 3-åring rymt hemifrån eller en äldre man med hjärtproblem gått vilse i bärskogen. Efter behoven i varje enskilt fall sätter vi in alla resurser som krävs för att hitta personen. Det kan, utöver polispatruller, vara helikopter, sökhundar, polishästar och UAS (drönare), säger Peter Martin.
För att försöka minska antalet flergångsförsvinnanden ska polisen nu inleda ett samarbete med socialtjänst, sjukvård och LSS- och äldreboenden. Det handlar också om ett helt nytt arbetssätt för polisen.
- Utifrån personen som försvunnit, närstående och vårdande personals bästa, kommer dialogen att handla om att hitta lösningar på de faktorer som gör att personen gång på gång försvinner.
Man ska bland annat se över om personen behöver ett nytt boende eller om bemanningen där personen bor behöver bli bättre.
- Varje försvinnande skapar stor oro i omgivningen kring den som är borta och även fara människors liv. Det är också synd att den sjukdom eller psykisk ohälsa som finns i en människas vardag blir till polisiära ärenden, säger Peter Martin.
De flesta som försvinner flera gånger är demenssjuka eller lider av psykisk ohälsa. Eftersom de grupperna kan utgöra en fara för sig själva, och i vissa fall också för andra, måste polisen varje gång sätta in alla tillgängliga resurser.
anders jönsson