Av Josefin Petersson
ALVESTA. Klockan är strax innan tio en lördagsförmiddag och längs Värendsgatan börjar folk samlas. Några står och stampar vid dörren, redo att kliva in i butikerna när de slår upp portarna. Så ser det ofta ut på Loppisgatan, den lilla gatan som blivit ett utflyktsmål för både Alvestabor och långväga gäster. Längs Värendsgatan i Alvesta har flera loppisar vuxit fram sida vid sida, La Boutiqúe Retro, Lions Club Alvesta, Retrokällan och Antikhörnan. Tillsammans har de skapat något unikt, en hel gata som andas återbruk, gemenskap och välgörenhet och de marknadsför sig nu tillsammans under namnet Loppisgatan i Alvesta.
Idén om att samla krafterna under namnet Loppisgatan i Alvesta kom från Gert Franzén, klubbmästare i Lions Club Alvesta, som länge sett potentialen.
– Det är ju för fasen världens gata, vi är fyra stycken här. Då måste vi göra någonting av det och det landade i ”Loppisgatan i Alvesta”, på en sträcka av 350 meter hittar besökarna hela fyra loppisar på samma gata, berättar Gert Franzén, klubbmästare i Lions Club Alvesta.
På Värendsgatan som gatan egentligen heter, hittar besökarna allt från möbler, porslin och retroprylar till böcker, frimärken och skivor. För många är det inte bara jakten på fynd som lockar, utan även det sociala, både för personal och kunder.
– Det sociala är underskattat, många av oss som jobbar här har blivit ensamma av olika anledningar och då betyder gemenskapen otroligt mycket, berättar Gert Franzén.
Leif Johansson på Antikhörnan berättar att han hamnade på Värendsgatan av en slump.
– Britt-Marie på La Boutiqué Retro frågade om jag ville hyra lokalen då den hade varit perfekt för en loppis, innan dess hade jag redan haft loppis i tio år. Jag kunde inte låta bli utan sa ja, jag hade många frimärken och böcker som jag kände att jag behövde sälja och jag tycker det är så himla roligt, jag tycker mycket om att träffa folk och prata, det är halva grejen med en loppis, berättar Leif Johansson, ägare till Antikhörnan.
Gemenskapen mellan loppisarna är stark, de skickar kunder till varandra.
– Ingen av oss har samma saker, utan vi kompletterar varandra. Det gör att folk kan parkera på torget och gå hela vägen bort och alltid hitta något nytt, berättar Ulf och Lena Norén ägare till Retrokällan.
På Loppisgatan är bemötandet minst lika viktigt som utbudet.
– Man kan inte stå och vara sur när folk kommer in. Det måste vara ett leende i dörren och ett välkommen åter i kassan, berättar Ulf och Lena Norén.
Leif Johansson fyller i.
– Om man går till sig själv så känner man som kund inte sig välkommen och vill handla om personalen är på dåligt humör, så det är ett leende och småprat som gäller, berättar Leif Johansson.
Bakom butikerna finns ideella krafter som brinner för att göra skillnad. Lions Club Alvesta, som driver en av de större loppisarna, har sedan starten 2010 delat ut hundratusentals kronor till välgörenhet. Pengarna går bland annat till Ukraina, Operation Smile, barndiabetesfonden och lokala föreningar. Hittills i år har de delat ut strax över 350 000 kronor.
Loppisgatan har blivit ett utflyktsmål, inte bara för alvestaborna som återkommer varje lördag utan, besökare kommer från hela södra Sverige, till och med från Danmark, Tyskland och Holland nu under sommaren.
– Som kund ska du kunna göra riktiga fynd, så på Värendsgatan är det inga stockholmspriser. Det är att göra fynd som är tjusningen med loppisar, för ett tag sedan sålde vi ett litet porslinshjärta för 30 kronor, jag såg sedan efter det att samma hjärta såldes för över 1 000 danska kronor. Med andra ord lär vi oss mycket av det här, bland annat om glasdesigners, avslutar Gert Franzén med ett skratt.
Josefin Petersson