ALVESTA 2025-10-5 KL. 16:46

Idrottens dag satte barn i rörelse

Av Josefin Petersson

Idrottens dag satte barn i rörelse
På Capella skolan i Alvesta fick barnen prova på luftpistol och innebandy. Foto: RF-SISU Småland

ALVESTA/HJORTSBERGA. Idrottens dag har genom åren gett hundratusentals barn chansen att hitta sin idrott. I år sattes ett nytt deltagarrekord med 668 skolor i 157 olika kommuner där hela 140 000 barn och ungdomar deltog. Smålands siffror imponerar, cirka 10 000 barn, 47 skolor från 19 kommuner med 19 deltagande skolor i Kronoberg. I Alvesta kommun deltog Capellaskolan i Alvesta och Hjortsbergaskolan.

På Idrottens dag förra fredagen fick barn och ungdomar över hela landet chansen att prova på olika idrotter, kanske för första gången. På Capellaskolan i Alvesta fick barnen prova på luftpistol och innebandy, barnen i Hjortaberga provade på golf, basket och gymnastik. Fokuset var på de minst aktiva barnen där Idrottens dag inspirerar till rörelse och lyfter upp frågan om fysisk aktivitet.

– Det är en dag med massor av rörelseglädje, aktivitet och samverkan mellan skolan och lokala idrottsföreningar. Barnen på Capellaskolan i Alvesta tyckte det var roligt och att föreningarnas ledare varit duktiga, säger Cecilia Wilhelmsson, idrottskonsulent på RF-SISU Småland.

Forskning visar att barn och unga ägnar allt mindre tid åt pulshöjande fysisk aktivitet. Stillasittandet ökar och alla barn mellan 4-17 år är inaktiva i mer än åtta timmar per dag. Bara 44 procent av pojkarna och 22 procent av flickorna når den rekommenderade nivån av 60 minuters fysisk aktivitet om dagen.

– Vi vet att idrotten gör stor skillnad för många, genom föreningarnas deltagande hittar barn och ungdomar glädjen i rörelse, de goda effekterna av idrottande och vägen in i det lokala föreningslivet, för att bli en del av en stark, inkluderande idrottsgemenskap. Med den här dagen sänker vi trösklarna, avslutar Veronica Anderberg, verksamhetschef på RF-SISU Småland.

Josefin Petersson




Veronica Anderberg är verksamhetschef på RF-SISU Småland. Foto: