Ingen demokrati i Alvesta kommun - nya brandstationen i Vislanda är en principfråga
Av Josefin Petersson
Fredrik Jonsson, Alvestademokraterna och Ulf Larsson, Liberalerna står på den plats vid 126:an där de vill bygga den nya brandstationen i Vislanda, där är idag en parkering till IOGT-NTO. Foto: Josefin Petersson
VISLANDA. Det är på gång med en ny brandstation i Vislanda, frågan är var ska den ligga, hur ska den se ut och vad den ska kosta. Där har styret med Socialdemokraterna och Centerpartiet en åsikt medan oppositionen med bland annat Alvestademokraterna och Liberalerna har en annan åsikt. I nuläget kommer inte beslutet att tas upp i kommunfullmäktige, eftersom prislappen ligger på under 10 miljoner kronor, därmed kan oppositionen inte påverka beslutet. Frågan är om det blir en plåtlåda på Brånan eller en brandstation för framtiden vid väg 126.
Den 31 augusti förra året beslutade kommunstyrelsens arbetsutskott att ge kommunstyrelsen i uppdrag att bland annat be Allbohus ta fram upphandlingsunderlag för den nya brandstationen. Det finns inga beslut tagna på att något av upphandlingsunderlagen och Fredrik Jonsson från Alvestademokraterna och Ulf Larsson från Liberalerna menar att det Allbohus gör nu är olagligt eftersom de redan upphandlat och köpt tomt på Brånan utan att det finns något taget beslut på det.
– Nu har det än en gång visat sig hur illa det står till i Alvesta kommun när det kommer till demokrati och hur man ska agera med skattekollektivets pengar i frågan med brandstationen i Vislanda. När man la fram underlag på vad som ska beslutas, var det några rader text och en summa pengar och inget annat visades för ledamöterna. Vi som såg fel och brister i detta vill ju att Vislanda ska få en toppmodern brandstation inte bara en liten box, Vislanda ska kunna vara stolta över sin brandstation och de som ska jobba i denna lokal i 100 år fram över. Men eftersom Centerpartiet och Socialdemokraterna bara vill vinna i frågan, så skiter de i vad som är det bästa för Vislanda, säger Fredrik Jonsson, Alvestademokraterna.
Fredrik Jonsson berättar att den gamla brandstationen ligger helt fel, precis intill skolan och det gör att trafiksituationen blir katastrof. Han menar att trafiksituationen blir lika dålig om den i stället ligger i Brånan. Eftersom alla som ska ta sig till brandstationen måste åka genom hela samhället i hög hastihet. Han menar också att det ligger en hund begravd någonstans, prislappen var från början runt 20 miljoner kronor. Men nu är det sänkt till under 10 miljoner gränsen, vilket Fredrik Jonsson menar beror på att man vill slippa diskutera det i kommunfullmäktige där oppositionen kan ändra byggplatsen till, intill väg 126.
– Hade man byggt brandstationen på Husebyvägen så hade man kunnat få trafikverket att skynda på ett bygge av en rondell i korsningen på väg 126. Vi hade även kunnat få bort tung trafik från Husebyvägen och en ny väg byggd till Wica som är ett storföretag med 400 anställda, vilket gör att det går mycket tung trafik till och från företaget som går via Husebyvägen in på Elnarydsvägen, säger Fredrik Jonsson, Alvestademokraterna.
Per Ribacke sitter som ordförande i Allbohus styrelse, kommunstyrelsen och arbetsutskottet. Fredrik Jonsson och Ulf Larsson menar på att det är många beslut där Per Ribacke kan styra i vilken riktning det ska gå. Utöver det är Per Ribacke även ordförande i Sydarkiva. Alvesta kommun har köpt en tomt, för det tänkta Sydarkiva, även där understeg prislappen 10 miljoner kronor och det togs aldrig upp i kommunfullmäktige. Ulf Larsson (L) menar på att det är flera kostnader som man inte räknat med, exempelvis renovering av det hus som står där idag som är tänkt att fungera som kontor. Han efterlyser en tydlig finansieringsplan och information om det ens går att bygga arkiv på den tomten då arkivbyggnader har vissa regler att förhålla sig till.
Från början var prislappen på den nya brandstationen i Vislanda uppe på runt 20 miljoner, Ulf Larsson (L) menar att för under de 10 miljoner kronor som det är tänkt nu, får du bara ett tomt skal utan innehåll. Det skulle därför bli en liknande brandstation som den som redan finns, men den skulle ligga på en annan plats.
– I byggbeskrivningarna och ritningarna framgår det att någon annan än entreprenören (Allbohus) skall stå för markberedning, samt i byggbeskrivningen kan man utläsa vad som ingår i byggnaden. Där ses att all elektrisk utrustning som hör ihop med kommunikation saknas och det förutsätts att någon annan skall installera den, till exempel kommunikationsmast. Även utrustning som hör ihop med klädvård saknas, köket är bara ett pentry och matsalen är densamma som lektionsaenl. Gymet är placerat i övre hallen som är en genomgång med trapphus och fem dörrar. Hur man tänkt placera gymutrustning där är en gåta. Det finns inget vilorum och tvätthall för fordonen saknas helt. Man förutsätter tydligen att man skall fortsätta köra iväg för fordonsvård som sker efter varje större incident. Anbudspriset på 9 660 000 kronor inklusive moms innefattar bara själva byggnaden ,tomt, anslutningsavgifter för fjärrvärme, el, vatten och avlopp saknas i summan. Likaså en stor del av den utrustning som måste till. Totalpriset lär med andra ord överstiga de 10 miljoner som är gränsen för att ärendet inte skall tas upp i kommunfullmäktige, säger Ulf Larsson (L).
Josefin Petersson